Społeczne

Powstaje plan ogólny miasta Kalisza. Trwa nabór wniosków

2024-10-09 13:00:00 redakcja@calisia.pl

Rada Miasta Kalisza podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego, zgodnie z wymogami reformy planowania przestrzennego z 2023 roku. Plan ogólny, który zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, będzie kluczowym dokumentem planistycznym, wyznaczającym przyszłe tereny pod parki, drogi, osiedla mieszkaniowe i miejsca pracy. Prezydent miasta ogłosił właśnie możliwość składania wniosków do planu.

fot. Calisia.pl
fot. Calisia.pl

Plan ogólny to dokument planistyczny, który obejmuje całą gminę i ma na celu wyznaczanie stref przeznaczonych na różne rodzaje zabudowy oraz inwestycje publiczne, takie jak parki, drogi czy tereny mieszkaniowe. Stanowi on podstawę do tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy (WZ). Nowością w porównaniu do poprzedniego studium jest to, że plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego, co oznacza, że jego postanowienia będą miały bezpośrednie skutki prawne na terenie danej gminy.

Każda gmina w Polsce jest zobowiązana do opracowania swojego planu ogólnego do 1 stycznia 2026 roku. Obecnie obowiązujące studia uwarunkowań stracą swoją ważność z dniem 31 grudnia 2025 roku, co oznacza, że od tego momentu gminy bez uchwalonego planu ogólnego nie będą mogły podejmować decyzji dotyczących warunków zabudowy na swoim terenie.

 

Plan ogólny składa się z kilku kluczowych elementów:

  1. Strefy planistyczne – każda gmina zostanie podzielona na różne strefy, takie jak strefy mieszkaniowe, usługowe, zieleni, przemysłowe czy infrastrukturalne. Ustalenie tych stref ma pomóc w zrównoważonym i przemyślanym rozwoju gminy.

  2. Gminne standardy urbanistyczne – w planie zostaną określone parametry dotyczące zabudowy, takie jak maksymalna wysokość budynków, minimalna ilość powierzchni biologicznie czynnej czy wymagania dotyczące infrastruktury społecznej. Działki, które nie spełniają tych standardów, mogą zostać wykluczone z możliwości realizacji inwestycji.

  3. Zasady dostępności do infrastruktury społecznej – plan ogólny określi minimalne standardy dostępności do takich obiektów jak szkoły, przedszkola, placówki opieki zdrowotnej, tereny zielone czy przystanki komunikacji publicznej. Na przykład w miastach odległość od działki do najbliższej szkoły podstawowej nie może przekraczać 1500 metrów.

Celem wprowadzenia planu ogólnego jest uporządkowanie przestrzeni gminnej i przeciwdziałanie tzw. „urbanistycznemu chaosowi”, który często powstaje w wyniku niekontrolowanej zabudowy. Nowe zasady mają również zapobiegać nadmiernemu rozprzestrzenianiu się terenów zabudowanych kosztem terenów zielonych i rolniczych.

Dzięki planowi ogólnemu gmina będzie mogła lepiej zarządzać przestrzenią, planując harmonijny rozwój, uwzględniający potrzeby mieszkańców i inwestorów. Plan ten pomoże również w uniknięciu sytuacji, w której nowe inwestycje są realizowane bez dostępu do odpowiedniej infrastruktury, takiej jak szkoły, przedszkola, czy transport publiczny.

 

Prace nad planem ogólnym rozpoczynają się od podjęcia przez Radę Gminy/Miasta uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu. Następnie mieszkańcy oraz instytucje mają możliwość składania swoich wniosków i uwag do planu (w Kaliszu wnioski można składać do 15 listopada 2024 r.). Wójt, burmistrz lub prezydent miasta zobowiązany jest również do skonsultowania projektu z różnymi instytucjami oraz do przeprowadzenia konsultacji społecznych, które trwają minimum 28 dni. Po uzyskaniu opinii i dokonaniu uzgodnień, projekt planu jest przedstawiany Radzie Miasta/Gminy, która uchwala go w formie aktu prawa miejscowego.

 

Gminy, które nie zdążą opracować i uchwalić planu ogólnego do 31 grudnia 2025 roku, nie będą mogły wydawać nowych decyzji o warunkach zabudowy. W praktyce oznacza to, że na terenach tych gmin nie będzie można realizować nowych inwestycji, chyba że będą one zgodne z wcześniej wydanymi decyzjami WZ lub z istniejącym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

 

Formularz do złożenia wniosków znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Kalisza (www.bip.kalisz.pl), w zakładce: zagospodarowanie przestrzenne – projekty studium i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego WBUA3 lub w sekretariacie Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Kalisza.

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować