Powstaje Pasaż nad Prosną - rewitalizacja rozpoczęta

2024-04-01 10:30:00 redakcja@calisia.pl

#PrimaAprilis😉 Kalisz doczeka się niewielkiego, ale urokliwego deptaku nad Prosną. Zakończone w ubiegłym tygodniu rozmowy, prowadzone od kilku miesięcy między MZBM, prywatnymi właścicielami budynków, a Urzędem Miasta zaowocowały wspólną deklaracją: Już za rok będziemy przechadzać się w cieniu rozłożystych drzew po Pasażu nad Prosną - bo tak oficjalnie będzie nazywać się niewielki bulwar prowadzący wzdłuż rzeki od Mostu Kamiennego do wylotu ul. Parczewskiego.

Bulwary Kaliskie fot. Calisia.pl
Bulwary Kaliskie fot. Calisia.pl

W ramach programu rewitalizacji centrum miasta, MZBM oraz właściciele budynków, wychodzących na koryto Prosny, przy aprobacie Urzędu Miasta, udostępnią komercyjnie piwnice oraz partery budynków przy Pasażu osobom i firmom, które chciałyby prowadzić działalność w Pasażu nad Prosną.
Większość lokali wymaga gruntownego remontu i adaptacji, stąd stosowane mają być preferencyjne stawki czynszów wobec właścicieli lub najemców, którzy podejmą się modernizacji we własnym zakresie. Kiedy jednak wynajęte i odremontowane zostaną wszystkie lokale - całość Pasażu nad Prosną nabierze niezwykłego charakteru.


Pasaż ma być promowany poprzez stronę internetową informującą o mających się tu odbywać koncertach, wystawach i spotkaniach.
Urząd Miasta, MZBM i prywatni właściciele budynków stworzą spółkę celową, która będzie zarządzać Pasażem.
Miasto przeznaczy środki na wyłożenie Pasażu kostką brukową ( jesień 2024r.) oraz zmianę oświetlenia na bardziej stylowe. We wrześniu ma zostać ogłoszony przetarg na dzierżawę trzech planowanych ogródków piwno - kawiarnianych ( sezon 2024), które mają być położone nad brzegiem rzeki.
W sumie dostępnych będzie 12 lokali - z tego 8 znajdujących się w piwnicach.


"Jest to doskonałe miejsce na kilka galerii sztuki, restauracji, kawiarni czy pubów" - mówi przedstawiciel MZBM. "Udało nam się osiągnąć zgodę w kilku kluczowych kwestiach: zarówno my, jako prywatni właściciele kilku budynków oraz zarządcy czterech innych nieruchomości nad Pasażem, zgodziliśmy się co do tego, że wszystkie pomieszczenia nadające się na wynajem w Pasażu zostaną wynajęte.


Miasto ze swojej strony poprawi infrastrukturę a Konserwator Zabytków nie będzie blokował decyzji o zbudowaniu wejść (schodków) do trzech pomieszczeń nie mających obecnie dostępu od strony Pasażu. Kalisz będzie miał zatem swoją małą urokliwą uliczkę - pełną życia, muzyki, sztuki jak w innych krajach. Preferencyjne stawki czynszowe będą dotyczyć tych, którzy chcą zainwestować w remonty lokali, ale pod warunkiem, że charakter lokali będzie taki jak zaplanowaliśmy wspólnie z Urzędem Miasta".


"Właściwie patrząc od strony Miasta, to rewitalizacja tego odcinka nie wymaga wielkich nakładów - koszt położenia kostki brukowej i wymiana latarni, zamknie się w kwocie między 230 - 260 tys zł, a korzyści dla miasta będą oczywiste. Pasaż na pewno przyciągnie turystów i mieszkańców - będzie strefą sztuki i rozrywki. Dlatego będziemy naprawdę preferować przedsiębiorców chcących zainwestować w Pasaż. Na pewno mogą spodziewać się współpracy ze strony instytucji miejskich" mówi Roman Banicki z Urzędu Miasta.


Jestem zainteresowany tym regionem Starówki, uważam, że Pasaż nad Prosną to doskonały pomysł na ożywienie miasta i rzadka sytuacja, w której rzeczywiście dogadują się organa samorządowe z prywatnymi właścicielami - mówi potencjalny inwestor, który chce zachować anonimowość. 

Dokładne plany obejmują wynajem następujących powierzchni:
1. Lokal o powierzchni 45m2 ( poziom ziemi) z przeznaczeniem na markowy butik odzieżowy ( stawka czynszu na warunkach komercyjnych).
2. Lokal o powierzchni 190 m2 ( piwnica) z przeznaczeniem na restaurację (pomieszczenia do całkowitej adaptacji - trzyletnia gwarantowana stawka preferencyjna).
3. Lokal o powierzchni 43 m2 ( suterena ) z przeznaczeniem na galerię sztuki ( lokal do częściowego remontu - stawka na zasadach komercyjnych).
4. Lokal o powierzchni 52 m2 ( poziom ziemi) z przeznaczeniem na antykwariat ( Stawka na zasadach preferencyjnych).
5. Lokal o powierzchni 135 m2 ( piwnica) z przeznaczeniem na kawiarnię/pub ( stawka czynszu preferencyjna na okres czterech lat - lokal do całkowitego remontu. Zgoda Konserwatora Zabytków na wykonanie schodków wejściowych zapewniona).
6. Lokal o powierzchni 95m2 ( piwnica ) z przeznaczeniem na restaurację etniczną (lokal do częściowej adaptacji, stawka preferencyjna na okres 1 roku).
7. Lokal o powierzchni 165m2 ( piwnica ) z przeznaczeniem na kawiarnię (stawka czynszu preferencyjna na okres czterech lat- lokal do całkowitego remontu. Obecnie brak schodków - zgoda Konserwatora Zabytków na wykonanie schodków wejściowych zapewniona).
8. Lokal o powierzchni 32 m2 ( suterena) z przeznaczeniem na galerię sztuki ( stan lokalu dobry - stawka czynszu na zasadach komercyjnych).
9. Lokal o powierzchni 78 m2 ( suterena) z przeznaczeniem na sklep kolekcjonerski (stan lokalu dobry - stawka czynszu na zasadach komercyjnych).
10 Lokal o powierzchni 190 m2 ( piwnica) z przeznaczeniem na kawiarnię muzyczną (lokal do remontu, wejście przez klatkę schodową, preferencyjna stawka czynszu na cztery lata).

Szczegóły inwestycji można uzyskać w biurze MZBM.
Wyglada na to, że za rok spotykamy się w Pasażu nad Prosną - gdzie zapach kawy miesza się z muzyką, gdzie uliczny karykaturzysta namawia klientów na portret, a nad wszystkim unosi się duch porozumienia.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować