Kultura

Powiatowe Świąteczne Spotkanie z Tradycją w Brzezinach [zdjęcia]

2021-12-07 08:00:00 powiat.kalisz.pl

Już po raz osiemnasty w świątecznej atmosferze spotkali się przedstawiciele gmin i koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu kaliskiego. 5 grudnia w sali OSP w Brzezinach odbyło się Powiatowe Świąteczne Spotkanie z Tradycją, którego organizatorami byli Powiat Kaliski, Gmina Brzeziny oraz Brzezińskie Centrum Kultury i Biblioteka.

fot. Tomasz Potemkowski
fot. Tomasz Potemkowski
Tradycyjnie już, podczas spotkania odbył się konkurs na stół wigilijny ziemi kaliskiej, w którym udział wzięło 10 reprezentacji z gmin powiatu kaliskiego. Oceniano walory smakowe i estetykę tradycyjnego dania wigilijnego, słodkości wigilijnych oraz nalewki regionalnej. Jury oceniało także ogólne wrażenie estetyczne przygotowanego stołu wigilijnego i związek z tradycjami wigilijnymi.
 
W tym roku, ze względu na panujące obostrzenia ograniczono liczbę uczestników, spotkanie było imprezą zamkniętą,  tylko dla przedstawicieli KGW i minimalnej reprezentacji poszczególnych gmin.

Jury obradowało w składzie: Piotr Szymkowiak – gastronom, kucharz, Marek Cieślarczyk – Wójt Gminy Brzeziny, Dorota Karpieko – Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego, Marta Wolarz - Zastępca Dyrektora Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady. Degustowano m.in. zupę grzybową, krem z buraka, zupę śledziową, amura wędzonego, rybę z kiszoną kapustą w karmelizowanych pomarańczach, paszteciki z pieczarkami, śledzie, krokiety, a wśród słodkości pojawiły się miodowniki, tort makowy, kutia, kompot z suszu, pierniki i drożdżowce.

Tegorocznymi laureatami konkursu na „Tradycyjny stół wigilijny” zostali:
I MIEJSCE - Zespół Pieśni Brzezinianki i Brzezińskie Centrum Kultury, gm. Brzeziny
II MIEJSCE – Koło Gospodyń Wiejskich w Piątku Małym, gm. Stawiszyn
III MIEJSCE – Koło Gospodyń Wiejskich w Saczynie, gm. Godziesze Wielki
 
WYRÓŻNIENIA:
KGW w Słuszkowie, gm. Mycielin
KGW w Sobiesękach Trzecich „Okupniczanki”, gm. Szczytniki
KGW Blizanówek, gm. Blizanów
KGW w Koźlątkowie, gm. Lisków
KGW Dębsko, gm. Koźminek
KGW w Biernatkach, gm. Żelazków
KGW w Sierzchowie, gm. Opatówek.
 
Spotkanie było także okazją do wspólnego kolędowania i degustacji świątecznych potraw. Muzycznie wydarzenie uświetniły występy Zespołu Pieśni Brzezinianki, Kapeli Ludowej Brzeziny oraz artystów Brzezińskiego Centrum Kultury: Agaty Marszałek, Agaty Małeckiej, Julii Langa, Nadii Jaśkiewicz, Magdaleny Łazarek, Nikoli Kwiatkowskiej, Nikodema Gawełka.
 
 
 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować