Powiatowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości [Dużo zdjęć]

2018-11-11 12:36:00 red

Powiat Kaliski na dzień Święta Odzyskania Niepodległości, aby razem z mieszkańcami powiatu kaliskiego celebrować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ramach Obchodów Powiat Kaliski współorganizuje pięć wydarzeń, które pozwolą z godnością uświetnić te jakże ważną dla narodu polskiego rocznicę.

Powiatowe Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości rozpoczął Bieg Niepodległości Kalisz 1918-2018. Punktualnie o godzinie 11.00 w Sanktuarium Narodowym św. Józefa w Kaliszu rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz z okazji XX-lecia Samorządu Powiatowego. Następnie przed budynkiem Starostwa Powiatowego zebrani mieszkańcy i przedstawiciele samorządu odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Mycielina.

Obchody uświetniła inscenizacja historyczna w wykonaniu Grup Rekonstrukcji Historycznej z całej Polski. Uczestnicy inscenizacji przenieśli nas do roku 1918, gdzie właśnie w budynku dzisiejszego Starostwa Powiatowego – wówczas Pałacu Gubernatora doszło do przejęcia władzy nad miastem z rąk gubernatora wojskowego gen. Von Sontaga.

Na placu przed Starostwem Powiatowym odsłonięta została pamiątkowa rzeźba “Niepodległość”, której autorem jest twórca ludowy, rzeźbiarz z Brzezin – Zdzisław Gotfryd.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ