Zdrowie

Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Kaliszu podsumowuje 2022 rok

2023-01-01 12:00:00 PSSE w Kaliszu

Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Kaliszu podsumowała swoją działalność w zakresie promocji zdrowia.

fot. PSSE w Kaliszu
fot. PSSE w Kaliszu

W 2022 roku Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia, zorganizowała „Kaliski Tydzień Zdrowia 2022”.Działania jak zwykle skierowane były do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz osób dorosłych z terenu miasta Kalisza i powiatu kaliskiego. W ramach „Kaliskiego Tygodnia Zdrowia 2022” przeprowadzono 9 konkursów plastycznych, Olimpiadę Przedszkolaka, a także konkurencje sportowe i quizy wiedzy dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zmagania sportowe i quizy wiedzy odbyły się w Technikum im. św. Józefa w Kaliszu. Wszyscy laureaci ww. działań zostali obdarowani nagrodami ufundowanymi przez organizatorów, partnerów działania oraz posłów RP. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 10 czerwca 2022r. w budynku Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu.

Kolejnym zrealizowanym projektem była konferencjaWolność od nałogów” .

- We współpracy z przedstawicielami szkół I Liceum Ogólnokształcącego im Adama Asnyka w Kaliszu oraz III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu zorganizowaliśmy dwie konferencje dotyczące różnego rodzaju uzależnień skierowane do uczniów – powiedziała Elżbieta Wojtyła, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia kaliskiego SANEPIDU

Przeprowadzono także szkolenia dla uczniów:

- w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu w ramach projektu „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – konta HIV”,

- w Szkole Podstawowej im. Polski Niepodległej w Rychnowie w ramach projektu „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia- kontra tytoń”,

- w ramach wojewódzkiego projektu edukacyjnego „Mały kleszcz – duży problem?” przeprowadzono szkolenie dla uczestników półkolonii.

W ramach profilaktyki HIV/AIDS zorganizowano akcję „Bezpieczne Walentynki” adresowaną do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, radiosłuchaczy i internautów. W ramach współpracy z lokalnym radiem przeprowadzono radiowy konkurs i wyemitowano spot nagrany przez pracowników inspekcji sanitarnej.

Kolejnymi działaniami kaliskiej inspekcji sanitarnej były wykłady i pogadanki związane z obchodami Światowego Dnia bez Tytoniu oraz Światowego Dnia Rzucania Palenia. Dzięki współpracy ze szkołami oraz Książnicą Pedagogiczną zajęcia zostały przeprowadzone w: Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu, V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu, Szkole Podstawowej nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu, Zespole Szkół nr 9 w Kaliszu, IV Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu, Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 1 w Kaliszu.

Pracownicy Sekcji Promocji Zdrowia przeprowadzili pogadanki, a w punktach informacyjno- edukacyjnych poradnictwa, rozmowy indywidualne, rozdawnictwo materiałów edukacyjnych, pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Podczas wakacji inspekcja sanitarna była organizatorem punktów informacyjno- edukacyjnych w których udzielano porad, przeprowadzano rozmowy indywidualne, rozdawnictwo materiałów edukacyjnych, pokazy prawidłowego usuwania kleszcza i mycia zębów, sprawdzano poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu z wykorzystaniem smokerlyzera.

W roku 2022r. na zaproszenie organizatorów imprez organizowanych przez miasto Kalisz i powiat kaliski pracownicy Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia podjęli działania podczas pikniku „Bieg Majkowski” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 w Kaliszu, pikniku „Trzymaj Formę!” którego organizatorem był Zespół Szkół w Żelazkowie, „Aglomeracyjnego Dnia Seniora i Zdrowia” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko – Ostrowska oraz Aglomeracyjną Radę Seniorów, Święta ulicy Niecałej”, Pikniku Rodzinnego osiedla Korczak” współorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 7 w Kaliszu oraz Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Kaliszu.

- Braliśmy udział w wydarzeniu sportowo- edukacyjnym pod hasłem „Tu narodził się szczypiorniak”, którego organizatorem była Akademia Kaliska. Wymienione tutaj niektóre projekty w których byliśmy organizatorami lub współorganizatorami pokazują, że Państwowa Inspekcja Sanitarna czynnie uczestniczy w życiu naszej lokalnej społeczności w zakresie szeroko pojętego zdrowia publicznego – zapewnia Marek Stodolny, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować