Polityka

Potencjalni prezydenci Kalisza próbują zaskarbić sobie przedsiębiorców! Ważna prezentacja kandydatów w Komodzie

2024-03-21 21:53:30 redakcja@calisia.pl

W środowe popołudnie, w Sali Kryształowej Komoda Club Residence odbyło się przedwyborcze spotkanie kandydatów na Prezydenta Kalisza z przedsiębiorcami skupionymi w ramach Regionalnej Izby Gospodarczej w Kaliszu. Spotkanie trwało dwie godziny, a kandydaci mieli okazję zaprezentować swoje pomysły na rozwój Kalisza w kilku kluczowych sferach życia miasta.  W spotkaniu wzięło udział czterech, spośród pięciu zaproszonych i ubiegających się o ten urząd kandydatów: Eskan Darwich (Polska 2050), Piotr Łuszczykiewicz (Koalicja Obywatelska), Sławomir Lasiecki (PIS) i Mikołaj Marucha (Stowarzyszenie Aktywni). Zabrakło urzędujące Prezydenta Kalisza - Krystiana Kinastowskiego (KWW Krystiana Kinastowskiego). 

Spotkanie RIG z Kandydatami na Prezydenta Kalisza - 19.03.2024r.
Spotkanie RIG z Kandydatami na Prezydenta Kalisza - 19.03.2024r.

Spotkanie z Kandydatami w założeniu organizatorów miało być swobodną prezentacją poglądów kandydatów oraz  płaszczyzną do szukania kluczowych obszarów we współpracy z lokalnym biznesem i przedsiębiorcami. Z punktu widzenia odbiorców - można  nazwać je debatą przedwyborczą. Spotkanie prowadzili Prezes RIG - Tomasz Gałęzka i dziennikarka - Sylwia Kwiatkowska. 

W pierwszej części czterej kandydaci na prezydenta Kalisza zaprezentowali  swoje opinie na wybrane, kluczowe tematy z punktu widzenia mieszkańców miasta i przedsiębiorców.

1) Na pierwszy ogień poszedł rozwój szkolnictwa zawodowego w regionie oraz edukacja zawodowa młodzieży. 

Wszyscy zgadzali się, że jest to kluczowa kwestia dla przyszłości miasta i jego mieszkańców. Była mowa o sposobach dopasowania szkolnictwa do zapotrzebowania na lokalnym rynku pracy. Zdecydowanie najbardziej różnorodne miał w tej kwestii pomysły prof Piotr Łuszczykiewicz, który specjalizuje się w kształceniu młodych pokoleń i niewątpliwie zna się na edukacji jako wieloletni Dziekan Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszu.  Sporo przykładów na temat dopasowania szkolnictwa zawodowego do potrzeb przedsiębiorców wskazał też kandydat Polska 2050 - Eskan Darwich, który od lat zawodowo jest związany z branżą gastronomiczną i pełni funkcję radnego Miasta Kalisza.  Oprócz dopasowania programu i kierunków w szkołach do rynku pracy, ważna jest także praktyczna nauka zawodu, która powinna się odbywać w cyklach tygodniowych, bo nie może tak być, że na przykład przyszły mechanik samochodowy składa auto przez dwa dni, ale nie ma szansy tego dokończyć bo na resztę tygodnia wraca do szkoły na lekcje.

Wszyscy kandydaci zgodzili się, że przygotowanie młodzieży do życia zawodowego - to kluczowe zadanie na kolejną kadencję, bo to młodzież będzie tworzyć dobrobyt Kalisza. 

2) Kolejnym tematem, którym podjęto na forum kandydatów było skomunikowanie miasta z drogami ekspresowymi oraz koleją. Padło kilka konkretnych propozycji dotyczących  poprawy infrastruktury transportowej w Kaliszu i na drogach ościennych. Nie mogło oczywiście zabraknąć tematu obwodnicy oraz kolei szybkich prędkości.  Dobre drogi i łatwa komunikacja z większymi ośrodkami - to klucz do dynamicznego  rozwoju lokalnych  firm. 

3) Jako trzeci temat  poruszono tematykę pozyskiwania środków na modernizację i zwiększenie bezpieczeństwa dróg w mieście. Kandydaci zaprezentowali swoje pomysły skąd wziąc na to fundusze i jak to zrobić. Zgodnie uznano, że poprawa stanu dróg i zwiększenie bezpieczeństwa jest priorytetem. Jako przykład dróg w najgorszym stanie podano drogi na osiedlu  Sulisławice które "przypięto do miasta Kalisza", a póżniej o nich zapomniano. 

4) Kolejne tematy dotyczyły poprawy infrastruktury miejskiej, mieszkalnictwa, dostępności do służby zdrowia oraz wsparcia dla organizacji czasu wolnego oraz seniorów i osób niepełnosprawnych. Wszyscy kandydaci wykazali się wnikliwą analizą problemów i mieli celne spostrzeżenia oraz propozycje rozwiązań. Mikołaj Marucha  i Sławomir Lasiecki proponowali zielone obszary miejskie pod uprawę różnych roślin w ramach aktywowania środowisk seniorów. Seniorzy mogliby też wymieniać się swoimi kompetencjami z młodzieżą - na przykład za naukę język obcego - młody człowiek mógłby umyć okna w mieszkaniu seniora.   

W drugiej części spotkania, pytania zadawali kandydatom przedsiębiorcy min. o opinię kandydatów na temat  rozwiązywania problemów między firmami przez sąd arbitrażowy, pytano o problemy na styku firma prywatna - miasto,  zwłaszcza Społem i PUK.  Kandydaci starali się odpowiadać rzeczowo i - jak zapewniali - zgodzie ze swoją najlepszą wiedzą. Osoby obecne na spotkaniu z pewnością mogły zapoznać się z poglądami, pomysłami poszczególnych kandydatów na objęcie najważniejszego  urzędu w mieście tj. stanowiska Prezydenta Kalisza. Obecnie urzędujący Prezydent - Krystian Kinastowski powiadomił organizatorów o swojej nieobecności na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia. 

 

Całość spotkania możecie Państwo obejrzeć w nagraniu poniżej, gdyż nasz portal Calisia.pl transmitował je w całości na FB. Filmik, tak jak Debata -  trwa 2 godziny, warto wybrać najciekawsze dla siebie fragmenty.  Zachęcamy gorąco do zapoznania się z poglądami i pomysłami Kandydatów oraz wyrobienie własnego zdania pod kątem zbliżających się wyborów.    

O tym, kto zostanie Prezydentem Miasta ostatecznie  zdecydują mieszkańcy Kalisza już  7 kwietnia 2024r.  

Spotkanie przedwyborcze z Kandydatami na Prezydenta Miasta Kalisza w Sali Kryształowej – Komoda Club Residence ul. Niecała 6a zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza w Kaliszu. RIG działa w Kaliszu od blisko 30 lat, co przekłada się bezpośrednio na współpracę z lokalnymi instytucjami i samorządem, stąd pomysł, aby przybliżyć sylwetki Kandydatów oraz ich wizje zarządzania miastem. W filmie poniżej - spotkanie podsumowuje  Prezes kaliskiego RIG - Tomasz Gałęzka.   

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować