Polityka

Poseł KO o ustawie ws. mandatów karnych: "Władza bierze Polaków pod but". Czy Rada Miasta zajmie stanowisko w tej sprawie?

2021-01-11 15:00:00 BK

Posłowie i kaliscy radni Koalicji Obywatelskiej wyrażają swój protest wobec projektu ustawy, która ma wprowadzić rewolucje w wystawianiu mandatów karnych. - Protestujemy przeciwko takim rozwiązaniom. Będziemy mocno protestować w Sejmie. Mamy nadzieję, że uda się odrzucić projekt szkodliwy dla Polaków - mówi poseł KO Mariusz Witczak.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Posłowie PiS wnieśli projekt ustawy, która uniemożliwi odmówienie przyjęcia mandatu. Ukarany, jeżeli nie zgodzi się z decyzją funkcjonariusza, sam będzie musiał odwołać się do sądu - pisaliśmy o tym - Nie będzie można odmówić przyjęcia mandatu? Jest projekt ustawy

- Ustawa wprowadza zasadę, że obywatel nie będzie miał prawa odmówić przyjęcia mandatu. Dzisiaj obywatel odmawia przyjęcia mandatu jeżeli jest w sporze z policjantem lub oceną przez policjanta danej sytuacji. Sprawa trafia do sądu i to na policji spoczywa obowiązek udowodnienia przed sądem swoich racji. Jeżeli policja tego nie uczyni obywatel nie otrzymuje mandatu - mówi poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak. - Jest to rozwiązanie, które jest realizowane we wszystkich państwach unijnych i ma charakter przewagi obywatela nad organami państwa, które są siłą rzeczy lepiej zorganizowane, mają pieniądze i nie ponoszą takiej odpowiedzialności jak obywatel.

Jak zaznacza poseł KO, rozwiązanie, które odbiera obywatelowi możliwość odmowy przyjęcia mandatu, funkcjonuje m.in. w państwach autorytarnych czy dyktatorskich. - Jest to projekt szczególnie szkodliwy jeżeli chodzi o prawa i wolności obywatelskie, ponieważ niemożność odmowy mandatu może dotyczyć prozaicznych kwestii, począwszy od spraw dotyczących poruszania się po drogach skuterem, motorem, rowerem, samochodem, kończąc na drobnych konfliktach o zakłócanie porządku - mówi Mariusz Witczak. - To jest tak szerokie pole władzy dla państwa i policji, która jest silnie podporządkowana władzy PiS, tak niebezpieczna sytuacja, że obywatel jest na pozycji przegranej.

Jak zapowiada poseł, parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej zagłosują przeciwko projektowi. - Mamy większość w Senacie. Jeżeli projekt trafi do Senatu to go odrzucimy. Tam wywołamy potężne debatę i zbudujemy wielką presję na sprawujących władzę. Jest to projekt o mentalności komunistycznej. 

Jednym z posłów PiS-u, promującym i broniącym nowego projektu jest poseł Jan Mosiński. - PiS długo szukał kogoś, kto będzie tak szkodliwy i niebezpieczny dla obywateli projekt firmował. Jest to według ich mniemania właściwy człowiek na właściwym miejscu - mówi poseł Witczak.

Według Prawa i Sprawiedliwości, ustawa miałaby usprawnić funkcjonowanie sądów. - Proszę sobie wyobrazić projekt, według którego, sędzia może bez żądnego postępowania, na własną rękę podjąć orzeczenie. Dopiero byśmy mieli usprawnione sądy, jakbyśmy zrezygnowali z szeregu rozwiązań obywatelskich, takich które cywilizują proces sądowy - komentuje poseł KO.

Głos w tej sprawie zabrała kaliska radna klubu KO oraz prawnik Magdalena Walczak.

- Projekt ten miałby bardzo doniosłe znaczenie dla życia obywateli. Wykroczenia to bardzo szeroki katalog zachowań. Chodzi tu nie tylko o przekroczenia prędkości czy właściwe parkowanie. Wykroczeniami są również kolizje drogowe - wyjaśnia Magdalena Walczak.

W przypadku kolizji policjant przyjeżdża na miejsce zdarzenia i ustala sprawcę. Kierowca może nie zgodzić się z decyzją funkcjonariusza. Wtedy sprawa trafia do sądu.

- W przypadku wejścia ustawy, będzie to miało swoje daleko idące konsekwencje dla możliwości dochodzenia odszkodowania z ubezpieczenia OC i AC. Bardzo często w sprawach kolizji w sądzie musi być przeprowadzony dowód z opinii biegłego, a tutaj nagle uznajemy, że policjant będzie władny sam dokonać oceny, kto jest winny spowodowania kolizji. Cały ciężar udowodnienia swojej niewinności, jest przerzucony na obywatela. Jest to sprzeczne z zasadami konstytucji i postępowania karnego, zgodnie z którym obowiązuje domniemanie niewinności.

Klub radnych Koalicji Obywatelskiej zapowiada, że będzie starał się przekonać Radę Miasta do zajęcia stanowiska, aby stanąć po stronie obywatela.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ