Polityka

Poseł Andrzej Grzyb apeluje do banków o obniżenie marży za udzielenie kredytu

2022-04-09 20:00:00 red

Na zwołanej w piątek w Kaliszu konferencji prasowej poseł PSL Andrzej Grzyb zwrócił się z apelem do największych banków w Polsce, aby w związku z podnoszeniem przez RPP stóp procentowych obniżyły one marżę za udzielenie kredytu.

fot. MW
fot. MW

- W środę zapadła decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu o 100 punktów podstawowej stopy kredytów. Zatem podstawowa stopa w NBP wynosi 4,5 proc.. To przenosi się na wszystkie dalsze skutki związane z kredytami, które zostały zaciągnięte przez wiele polskich rodzin. Od października do dziś rata kredytu wzrosła dwukrotnie – mówi poseł PSL Andrzej Grzyb – W połączeniu z wysoką inflacją, która wynosi ponad 10 proc., to staje się dużym problemem dla wielu rodzin – dodaje.

Poseł Ludowców podkreśla, że sygnały o trudnym położeniu w związku ze spłatą rat wychodzi od samych kredytobiorców - Apelujemy do największych banków w Polsce, szczególnie tych których właścicielem jest Skarb Państwa, aby rozważyły w stosunku do kredytobiorców obniżkę swojej marży. Prowizja którą te banki pobrały przy okazji udzielenia kredytu uwzględniała zupełnie inną sytuację – uwzględniała niska stopę procentową, która wynosiła przed październikiem 0,1 proc., prowizja była dostosowana do tej stopy i była relatywnie wysoka. Obecnie mamy taką sytuację, że obsługa kredytu będzie dużo wyższa i mogą wystąpić daleko idące trudności. Stąd wydaje się, że sensowne byłoby rozważenie przez banki obniżenia ich marży – twierdzi poseł A. Grzyb i dodaje, że ta propozycja była analizowana przez ekspertów z sektora bankowego.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ