Polityka

Poseł Andrzej Grzyb apeluje do banków o obniżenie marży za udzielenie kredytu

2022-04-09 20:00:00 red

Na zwołanej w piątek w Kaliszu konferencji prasowej poseł PSL Andrzej Grzyb zwrócił się z apelem do największych banków w Polsce, aby w związku z podnoszeniem przez RPP stóp procentowych obniżyły one marżę za udzielenie kredytu.

fot. MW
fot. MW

- W środę zapadła decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu o 100 punktów podstawowej stopy kredytów. Zatem podstawowa stopa w NBP wynosi 4,5 proc.. To przenosi się na wszystkie dalsze skutki związane z kredytami, które zostały zaciągnięte przez wiele polskich rodzin. Od października do dziś rata kredytu wzrosła dwukrotnie – mówi poseł PSL Andrzej Grzyb – W połączeniu z wysoką inflacją, która wynosi ponad 10 proc., to staje się dużym problemem dla wielu rodzin – dodaje.

Poseł Ludowców podkreśla, że sygnały o trudnym położeniu w związku ze spłatą rat wychodzi od samych kredytobiorców - Apelujemy do największych banków w Polsce, szczególnie tych których właścicielem jest Skarb Państwa, aby rozważyły w stosunku do kredytobiorców obniżkę swojej marży. Prowizja którą te banki pobrały przy okazji udzielenia kredytu uwzględniała zupełnie inną sytuację – uwzględniała niska stopę procentową, która wynosiła przed październikiem 0,1 proc., prowizja była dostosowana do tej stopy i była relatywnie wysoka. Obecnie mamy taką sytuację, że obsługa kredytu będzie dużo wyższa i mogą wystąpić daleko idące trudności. Stąd wydaje się, że sensowne byłoby rozważenie przez banki obniżenia ich marży – twierdzi poseł A. Grzyb i dodaje, że ta propozycja była analizowana przez ekspertów z sektora bankowego.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować