Polityka

Polska na 6-stkę. 10 postulatów partii Szymona Hołowni, które ustabilizują gospodarkę

2023-04-20 08:00:00 BK

Radni klubu Polska 2050 w Kaliszu oraz członkowie partii przedstawili wyborcze rozwiązania, które mają ustabilizować gospodarkę, ułatwić życie pracodawcom, pracownikom i przedsiębiorcom. Ten plan, składający się z 10 punktów, ma pomóc stworzyć Polskę na szóstkę. 

Polska 2050 Kalisz
Polska 2050 Kalisz

- Od początku powstania partii Polska 2050 Kalisz mówimy o tym, że patrzymy w przyszłość. To jest nasz cel. Interesuje nas Polska na szóstkę. Chcemy państwo, które działa, pozwala działać innym, szanuje pracę obywateli, a nie zabiera a potem rozdaje pieniądze podatników według partyjnego klucza dla nas Polska na szóstkę, to wszystko czego potrzebują obywatele - wysokiej jakości usług publicznych, bezpieczeństwa, równych szans i godne zarobki. Tego nie da się osiągnąć bez stabilnej i silnej gospodarki. Stabilna i silna gospodarka determinuje jakość życia również w Kaliszu - mówiła Barbara Oliwiecka. - Przez ostatnie kilka miesięcy jako partia realizowaliśmy program stabilna gospodarka. Spotykaliśmy się z przedsiębiorcami, z którymi rozmawialiśmy o sytuacji gospodarczej. Ponad 70 procent przedsiębiorców jest poważnie zaniepokojona tym co się dzieje. Martwią się o swoje biznesy i bardzo negatywnie oceniają ostatnie 7 lat jeżeli chodzi o atmosferę prowadzenia biznesu w Polsce.

Radni Polska 2050 Kalisz przedstawili 10 punktów programowych, która mają ustabilizować polską gospodarkę. 

- Te 10 postulatów, które przygotowaliśmy to nie są populistyczne obietnice. To nasza recepta na to by przywrócić równowagę między obywatelem prowadzącym działalność gospodarczą a aparatem państwowym. W tej chwili mamy do czynienia z systemem przemocowym, gdzie przedsiębiorca jest traktowany jako z góry winny. Nasze postulaty pozwolą złapać oddech przedsiębiorcom i pozwolą ustabilizować ich biznesy. Nasz postulaty powinny być minimum programowym dla nowego rządu - mówiła Barbara Oliwiecka.

Jednym z postulatów 3 lata bez podwyżek podatków PIT, CIT i VAT. 

- Mamy dość trudną sytuację gospodarczą, a po wyborach będzie jeszcze trudniejsza a rządzący, którzy wygrają wybory będą mieli pokusę by łatać dziurę budżetową podnosząc podatki. Nie chcemy dobijać naszych przedsiębiorców - mówił radny Piotr Mroziński. 

Polska 2050 chce aby podatki były przewidywalne.

- Podatki wprowadzane w danym roku powinny być przewidywalne. Nie może być tak, że mamy Polski Ład, później nowelizację Polskiego Ładu i wchodzą dziesiątki innych przepisów. Wprowadzany jest na rynku chaos. Chcemy aby po tym 3-letnim okresie zmiany wprowadzane były raz do roku, z odpowiednim vacatio legis, a pozostałe zmiany w podatkach były wprowadzane maksymalnie 2 razy do roku - wyjaśnia Piotr Mroziński.

Kolejna propozycja to obowiązek płacenia podatku VAT tylko od zapłaconej faktury.

- Mamy taką sytuację, że jeżeli przedsiębiorca wystawi fakturę VATowską to musi zapłacić od niej VAT. Jest to dyskryminacja i żerowanie na przedsiębiorcach, dlatego, że nie z własnej winy muszą ponosić koszty związane z tym podatkiem. Postulujemy aby podatek VAT był płacony dopiero wtedy kiedy podatnik VAT otrzyma od płatnika fakturę - mówił Piotr Mroziński.

Polska 2050 proponuje aby zasiłek chorobowy, już od pierwszego dnia zwolnienia, był wypłacany przez ZUS.

- Z doświadczenia wiem, że większość z tych zwolnień nie przekracza 33 dni w roku kalendarzowym, więc pracodawcy ponoszą z tego tytułu koszty sięgające 11 mld zł. Specjaliści w tej dziedzinie oceniają, że jeżeli zasiłek chorobowy będzie płacony od pierwszego dnia przez ZUS, to będzie bardziej sprawiedliwy, bo zarówno pracownik jak i pracodawca pracą składkę zdrowotną. Ponadto jeżeli zmniejszymy koszty zatrudnienia pracownika, to może zmniejszymy to szarą strefę zatrudnienia. Pracownik ma pewność, że otrzyma zasiłek, nawet wtedy kiedy pracodawca zbankrutuje. Poza tym zmieni to charakter relacji między pracodawcą a pracownikiem. Pracodawca ma prawo dziś skontrolować czy to zwolnienie jest zasadne, co jest konfliktogenne. Tym powinny zajmować się instytucje państwowe - wyjaśnia radny Eskan Darwich. 

Zmiany mają dotyczyć również składki zdrowotnej.

- Proponujemy by naliczać składki zdrowotne tak by miała charakter składki a nie podatku zdrowotnego. Proponuje stałą składkę, która będzie jednocześnie kosztem przedsiębiorstwa, niezależnie od charakteru prowadzonej działalności - mówił Eskan Darwich.

Kolejny punkt to domniemanie niewinności podatnika.

- Postulujemy aby w zakresie spraw podatkowych obowiązywało domniemanie niewinności podatnika. W procedurze karnej już od dawna obowiązuje domniemanie niewinności, które polega na tym, że osoba uznawana jest za niewinną kiedy ich wina nie zostanie udowodniona. Niestety na gruncie przepisów podatkowych i postępowania karnego skarbowego sytuacja jest odwracana. Już w momencie wszczęcia kontroli podatkowej urząd ma prawo zablokować rachunki i są one zablokowane przez cały czas prowadzenia kontroli. Na podatnika jest przerzucony ciężar udowodnienia swojej niewinności - wyjaśnia radna Magdalena Walczak.

Polska 2050 chce również wprowadzenia przyjaznej zasady interpretacji podatkowych.

- Obecnie jeżeli podatnik nie wie jakie przepisy zastosować, jaki podatek powinien zapłacić, może zwrócić się o indywidualną interpretację przepisów podatkowych. Niestety czas oczekiwania na rozpatrzenie takiego wniosku jest długi - mówi Magdalena Walczak. - Postulujemy aby te indywidualne interpretacje podatkowe, które z zasady dotyczą tylko osoby, która złożyła wniosek, mogły być w identycznych sytuacjach rozszerzana także na inne podmioty w podobnej sytuacji prawnej, by uprościć i przyspieszyć tę procedurę.

Kolejny postulat to zwiększenie skuteczności sądów gospodarczych.

- Niestety szybkość sądownictwa w ostatnim czasie pogorszyła się. Dotyczy to przede wszystkim sądów gospodarczych gdzie na rozpoznanie sprawy oczekuje się kilka miesięcy, a są to sytuacje, które decydują o wypłacalności lub niewypłacalności przedsiębiorców - mówi Magdalena Walczak.

Polska 2050 proponuje wprowadzenia "karniaków" za błędy urzędników.

- To nie ma wprowadzać konfliktu pomiędzy obywatelem a urzędem a wręcz przeciwnie. Dzisiaj obywatel nie ma żadnych narzędzi aby zmusić urząd do przyspieszenia wydania decyzji bądź poprawy decyzji, która została wydana błędnie. Nie ma żadnych narzędzi dyscyplinujących urzędników i urzędy. Urzędy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje niedociągnięcia. Jeżeli obywatel popełni błąd, jest karany. Tak być nie może. Tu trzeba przywrócić równowagę. To urząd jest dla obywatela a nie odwrotnie - mówiła Magdalena Spychalska, członkini Polska 2050.

Partia Szymona Hołowni chce również wprowadzenia prostych przepisów dla firm.

- Niezależnie czy jest to mała firma czy wielka korporacja, która ma swoich prawników, księgowych i cały sztab ludzi do pomocy, ma takie same obostrzenia jak małe przedsiębiorstwo jednoosobowe. To trzeba zmienić, uprościć by powstawało więcej małych firm. To, że zamykają się firmy jest pokłosiem tych przepisów i obostrzeń, które zniechęcają ludzi i zwiększają koszty działalności - mówi Magdalena Spychalska. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować