Kultura

Poezja w towarzystwie gitary. Koncert Jana Białęckiego w Akceleratorze

2024-06-01 08:00:00 Akcelerator Kultury

Wydarzenie

Wydarzenie już się odbyło.

We wtorek 11 czerwca, o godzinie 18, Akcelerator Kultury zaprasza na koncert Jana Białęckiego. Jan jest poetą, kompozytorem, tłumaczem poezji, autorem oryginalnych tekstów i adaptacji biblijnych, które wykonuje publicznie z gitarą.

Akcelerator Kultury
Akcelerator Kultury
Doskonale adaptuje i aranżuje także najpiękniejsze pieśni żydowskie i izraelskie po hebrajsku, w jidysz, po polsku i po francusku. Jan od 40 lat mieszka na stałe we Francji, ale w ostatnich latach sporo czasu spędza w Polsce na trasach koncertowych.
 
Wiosną 2017 r. Jan nagrał po polsku pierwszą płytę Równanie życia, na którą składają się oryginalne, refleksyjne piosenki dla szerokiego kręgu słuchaczy i psalmodie. Bardowskie piosenki Jana podejmują różnorodną tematykę, będącą zawsze pretekstem do delikatnie podanego w puentach duchowego przesłania.
 
Latem 2019 r. powstała druga płyta Yadati , tym razem francusko-hebrajska. Zaznacza ona wyraźny zwrot w twórczości Jana, który od 2016 r. układa muzykę do specjalnie w tym celu aranżowanych, hebrajskich biblijnych tekstów, który to utwory w dalszej kolejności adaptuje po polsku i francusku. W 2022 r. wyszła hebrajsko-polska płyta Alatz libi. Różnorodność tematyczna tego nowego biblijnego repertuaru Jana zapiera dech w piersiach.
W Polsce Jan śpiewa polskie wersje tych wszystkich ballad biblijnych z odrobiną hebrajskiego (czasami także francuskiego). Dla urozmaicenia przeplata swoje własne utwory adaptacjami folkloru żydowskiego i izraelskiego z pięknymi, chwytliwymi i łatwo wpadającymi w ucho melodiami.
 
Data: 11.06.2024 / 18:00
Miejsce: Akcelerator Kultury
Wstęp wolny za okazaniem bezpłatnej wejściówki

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować