Podziękowania i gratulacje dla wolontariuszy kwesty na rzecz zabytkowych cmentarzy [Zdjęcia]

2022-12-08 12:00:00 red

7 grudnia w Akceleratorze Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie 22. kwesty na rzecz ratowania zabytkowych kaliskich cmentarzy. Był to czas podziękowań i wyróżnień dla tych którzy zebrali pieniądze 1 listopada.

fot. MW
fot. MW

Celem tegorocznej kwesty było zebranie środków na pokrycie II części należności zrealizowanych w 2022 roku prac przy grobowcu Thanów i Hintzów  oraz na wykonanie konserwacji nagrobka Marii ze Świtalskich Czarnieckiej zmarłej w 1913 r. z nekropolii katolickiej. Ten rzeźbiony pomnik nagrobny zwieńczony krzyżem, którego ramiona imitują konary drzew, osadzony jest na swobodnie ułożonych kamieniach granitowych.

Największą kwotę zebrało Bractwo Kurkowe (kwota łączna 5 osób) – 2 751 zł. Indywidualnie najwięcej zebrał wiceprezydent Grzegorz Kulawinek 2 594 zł oraz Izabella Galuba-Bryja 923 zł. Łącznie kwestowało około 70 osób. 7 grudnia w Akceleratorze Kultury odbyło się tradycyjne podziękowanie i wręczenie wyróżnień dla kwestujacych.

W ramach 22. kwesty zebrano do puszek 23 695,23 zł, na konto kwesty wpłynęło 250 zł. Łącznie, po odliczeniu kosztów bankowych, kaliska kwesta zakończyła się kwotą 23 685,93 zł.

- To wielka przyjemność być w tak doborowym towarzystwie osób które mają zamiłowanie do dbania o tą wartość jaką są nasze cmentarze – mówi wiceprezydent Grzegorz Kulawinek – Moim planem jest to, żeby następne kwesty odbywały się na kolejnych cmentarzach, żebyśmy mogli zbierać coraz większe środki – dodaje.

- Cieszę się, że widzę wiele tych samych twarzy, co oznacza, że podchodzicie do idei ratowania nagrobków nie tylko spontanicznie ale i tradycyjnie – mówi Mateusz Przyjazny prezes kaliskiego oddziału PTTK im. Stanisława Graevego.

Organizatorem zbiórki był Kaliski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stanisława Graevego, a wsparcia logistycznego przedsięwzięciu udzielił Urząd Miasta Kalisza.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować