Po festiwalu "Shalom"

2011-04-09 15:18:06 [mz]

Spośród 26 wykonawców wybrano tych najlepszych. Wczoraj w Kaliszu odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Pieśni i Piosenki Żydowskiej i Izraelskiej "Shalom".

Festiwal ma charakter ogólnopolski, a jego celem jest popularyzacja muzyki, pieśni i piosenki żydowskiej, konfrontacja różnych stylów i gatunków muzyki oraz prezentacja i prezentacja młodych talentów. Uczestnicy przesłuchań mieli wykonać dwie piosenki bądź pieśni związane z tematyką żydowską w języku: polskim, jidisz lub hebrajskim. Laureaci otrzymywali po 1000 złotych za zajęcie pierwszego miejsca i 600 złotych za zajęcie drugiego.
Jury w składzie: przewodniczący Bogusław Łowiński, prezes Towarzystwa Wielkopolska Izrael i dyrektor artystyczny zespołu "Shalom"; Jan Japas Szumański, redaktor telewizyjny, dziennikarz; Jan Margowski, muzyk, dyrektor artystyczny wielu festiwali i Anna Kowalkiewicz-Oligny, pomysłodawczyni i współorganizatorka festiwalu "Shalom" oceniało solistów i zespoły w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii powyżej 22 lat jury nie przyznano pierwszej nagrody. Drugie miejsce i nagroda w wysokości 600 złotych przypadła Elenie Krawczyk z Kleczewa, zaś miejsce trzecie zajęła Małgorzata Puchalska z Ostrowa Wielkopolskiego. Przyznano cztery wyróżnienia specjalne dla Pauliny Mścisz z Budzynia, Anny Gajdanowicz z Zielonej Góry, Moniki Biernaś z Koszalina i Dagmary Czechury z Tarnobrzegu.
- Najtrudniejsze zadanie jury miało w kategorii pierwszej, do 21lat - mówił Jan Japas Szumański podczas uroczystości wręczania nagród - Ale jednogłośnie pierwsze miejsce przyznaliśmy zespołowi Tunika z Zielonej Góry. Drugie miejsce zajęła Zofia Banaszak z OStrowa Wielkopolskiego, zaś trzecie Monika Kruszyńska z Lipna.
Nagrodę specjalną od Anny Kowalkiewicz-Oligny, dyrektora artystycznego festiwalu i wyróżnienie jury poprzez udział w koncercie laueatów otrzymał zespół Seven School z Lublina.
Gwiazdą piątkowego koncertu galowego był zespół Shalom. Kaliskiej publiczności zaprezentowali się również laureaci przesłuchań konkursowych. I chociaż wśród uczestników konkursu zabrakło zgłoszeń z Kalisza, miasto na scenie OSRiR przy ulicy Łódzkiej reprezentowali członkowie studia Piano Song. Na ich minirecital składały się piosenki o tematyce żydowskiej. Wokalistom towarzyszyli tancerze ze studia Sieraszewski Dance oraz członkowie zespołu Shalom.
Honorowy patronat nad Festiwalem objął Prezydent Miasta Kalisza Janusz Pęcherz oraz Towarzystwo Wielkopolska – Izrael. Organizatorem jest studio wokalno-artystyczne Piano Song i Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji z Kalisza.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować