Kultura

Piano Fortissimo. Koncert Laureatów Konkursów Pianistycznych w Filharmonii Kaliskiej

2024-04-20 18:00:00 Filharmonia Kaliska

Wielkie artystyczne wyzwania w postaci fortepianowych koncertów Chopina i Mozarta i młodzi, znakomici pianiści z Francji oraz Ukrainy, których talent został doceniony przez jurorów wielu konkursów w Polsce i na świecie. 26 kwietnia Filharmonia Kaliska zaprasza na „Koncert Laureatów Konkursów Pianistycznych”.  

Filharmonia Kaliska
Filharmonia Kaliska

Jury licznych konkursów dla pianistów o zasięgu krajowym i międzynarodowym wyłania co roku własne grono laureatów – wyróżniając w ten sposób i kierując uwagę słuchaczy oraz całego środowiska muzycznego na młode, wspaniale utalentowane osoby pianistek i pianistów, którzy starają się sprostać wyzwaniom silnej konkurencji. Wielość i różnorodność konkursów pianistycznych sprawia, że wśród młodych artystów rodzi się bliska sportowej pasja rywalizowania i zwyciężania. Autentyczny klimat rywalizacji, ale też ambicji, aspiracji artystycznych i wytężonej pracy na drodze do upragnionego celu – prestiżowych pianistycznych laurów, trafnie sportretował w ostatnim czasie reżyser Jakub Piątek, autor święcącego tryumfy na festiwalach kina dokumentalnego filmu „Pianoforte”, przedstawiającego losy kilkorga bohaterów jednej z ostatnich edycji najsłynniejszego z konkursów pianistycznych, czyli Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przyglądając się młodym uczestnikom tego wydarzenia łatwiej zrozumieć, jak wymagającym wyzwaniem dla każdego artysty i jak ważnym etapem weryfikacji jego umiejętności i pracy jest każdy konkurs pianistyczny, do którego przystępuje. Najbliższy koncert pozwoli nam na kolejne pełne podziwu obserwacje kunsztu młodych pianistów, budujących już dzisiaj swoimi kolejnymi występami mocną pozycję wśród europejskich wykonawców, tym razem jednak dokonane podczas koncertowego wykonania.

26 kwietnia w Filharmonii Kaliskiej będziemy gościć dwoje znakomitych, a wciąż będących na początku swojej artystycznej drogi pianistów. Urodzona we francuskiej Oksytanii (choć obecnie mieszka i studiuje w Anglii w Royal College of Music w Londynie w ramach programu Artist Diploma w klasie Normy Fisher) Diana Cooper wystąpi na kaliskiej scenie opromieniona licznymi laurami konkursowymi, w tym m.in.: I nagrodą w Konkursie Chopinowskim w Breście, I nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Halina Czerny-Stefańska in memoriam w Poznaniu i I nagrodą w Concurso Internacional de Piano de Vigo w Hiszpanii. Pianistka równolegle uczęszcza na drugi kurs Artist Diploma w Conservatoire de Paris, gdzie wcześniej studiowała u Jean-François Heissera i Marie-Josèphe Jude i ukończyła studia magisterskie. Podczas pobytu w Paryżu spędziła również trzy lata studiując u słynnej Reny Shereshevskiej w École Normale de Musique, niedawno  dołączyła też do Académie Musicale Philippe Jaroussky, doskonaląc swoje umiejętności u Cédrica Thiberghiena. Artystka koncertowała już w wielu miejscach oraz podczas prestiżowych wydarzeń, m.in.:  Festiwal Chopinowski w Nohant, Festiwal Chopinowski w Paryżu, Salle Cortot, Ambasada RP w Paryżu, Festiwal Ysaye w Belgii, Palacio de Congresos w Huesca, Hrvatski dom Split w Chorwacji, Filharmonia Kielecka w Polsce. Podczas koncertu usłyszymy jej interpretację I Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. 

Drugim z solistów najbliższego koncertu będzie Ivan Shemchuk, który swoje pierwsze muzyczne szlify uzyskał w szkołach w Czerniowcach oraz we Lwowie, w jego ojczystej Ukrainie. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie profesora Jarosława Drzewieckiego. Jeszcze podczas studiów Ivan otrzymał m.in. stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za swoje osiągnięcia artystyczne oraz stypendium Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich. Pianista doskonalił swoje umiejętności biorąc udział w mistrzowskich kursach prowadzonych przez wybitnych pedagogów (Vera Nosina, Mikhail Voskresensky, Andrzej Jasiński, Sergei Edelmann, Boris Bloch, Philippe Giusiano, Dina Joffe, Lidia Grychtołówna i wielu innych). Otrzymał również wiele nagród, wśród których szczególne miejsce zajmują: II nagroda w Międzynarodowym Konkursie dla młodych muzyków Fryderyk Chopin w Rzeszowie, Złoty Parnas na Forum Pianistycznym Bieszczady Bez Granic w Sanoku, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Musica Classica w Moskwie, Grand Prix Konkursu dla studentów obcokrajowców w Antoninie. W 2021 roku zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, podczas którego zdobył również nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu Henryka Pachulskiego, za najlepsze wykonanie utworu Stanisława Moniuszki oraz nagrody dodatkowe. Niedawno Ivan otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Carla Filtscha w Sibiu oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Targu Mures (obie w Rumunii). Występował jako solista w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Filharmonii Narodowej we Lwowie, Narodowej Operze Rumuńskiej w Jassach, Państwowej Filharmonii w Sibiu, Państwowej Filharmonii w Targu Mures z takimi dyrygentami jak Łukasz Borowicz, Tiberiu Soare, Radu Postavaru, Volodymyr Sirenko, Yury Bervetski, Massimiliano Caldi, Jerzy Salwarowski, Bohdan Boguszewski oraz wieloma innymi. Podczas Koncertu Laureatów Konkursów Pianistycznych Ivan Shemchuk zaprezentuje mozartowski Koncert fortepianowy d-moll nr 20.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej, która rozpocznie koncert interpretacją Uwertury tragicznej d-moll op. 81 Johannesa Brahmsa, poprowadzi wyróżniający się dyrygent młodego pokolenia – Maciej Kotarba, absolwent klasy dyrygentury oraz klasy skrzypiec Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz zdobywca I Nagrody i Nagrody Specjalnej na II Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim we Wrocławiu.

Koncert Laureatów Konkursów Pianistycznych  odbędzie się w piątek, 26 kwietnia o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej (Aula UAM). Bilety w cenie 75 zł  (bilet normalny) i 60 zł (bilet ulgowy) do nabycia online poprzez stronę filharmoniakaliska.pl i serwis Bilety24.pl oraz w kasie Filharmonii Kaliskiej, przy ul. Aleja Wolności 2.  

 

INFORMACJE

KONCERT LAUREATÓW KONKURSÓW PIANISTYCZNYCH

26 kwietnia 2024 r., godz. 19.00

Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej,

Aula im. prof. Jerzego Rubińskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,  Kalisz, ul. Nowy Świat 28-30

 

BILETY:

75 zł (bilet normalny), 60 zł ( bilet ulgowy)

 

Filharmonia Kaliska: 

http://filharmoniakaliska.pl/info/bilety-on-line

Bilety24.pl:

https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-955-koncert-laureatow-konkursow-pianistycznych-koncert-symfoniczny-102546?id=569523#overall

Kasa biletowa Filharmonii Kaliskiej:

  1. Aleja Wolności 2, 62-800 Kalisz

tel.: +48 62 757 07 48

e-mail: bilety@filharmoniakaliska.pl

 

Rezerwacji biletów można dokonywać telefonicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub osobiście w godzinach otwarcia kasy.

Sprzedaż biletów: w kasie od wtorku do piątku w godz. 12:00 - 17:00, w dniu koncertu w godz. 12:00 - 15:00 oraz na godzinę przed koncertem w miejscu wydarzenia.

 

PROGRAM:

  1. Brahms — Uwertura tragiczna d-moll op. 81
  2. A. Mozart — Koncert fortepianowy d-moll nr 20 KV 466
  3. Chopin — I Koncert fortepianowy e-moll op. 11

 

WYSTĄPIĄ:

Diana Cooper — fortepian

Ivan Shemchuk — fortepian

 

Maciej Kotarba — dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować