Opowieść o kaliszaninie, który marzył o polskiej kolonii w Afryce

2014-06-10 09:09:00 Łukasz

Urodził się w Kaliszu, zmarł tragicznie w Paryżu w wieku 35 lat. Stefan Szolc-Rogoziński – polski podróżnik, badacz Afryki, a w szczególności Kamerunu. Niewielu kaliszan zna tę postać, a szkoda, bo jest on wzorem dla wielu podróżników i odkrywców nieznanych części świata.

Stefan Szolc-Rogoziński
Stefan Szolc-Rogoziński

Stowarzyszenie Geodetów Polskich Oddział w Kaliszu oraz Centrum Kultury i Sztuki zapraszają na niedzielne spotkanie „Stefan Szolc-Rogoziński, czyli opowieść o Kaliszaninie, który przerósł swoją epokę”, w którym udział weźmie dr Maciej Klósak.

Rogoziński marzył o polskiej kolonii w Afryce i chciał podkreślić podmiotowość naszego kraju na arenie międzynarodowej. Marzenie było tyleż śmiałe, co niewykonalne z racji realiów XIX-wiecznej geopolityki. Jego pomysł wyprawy do Kamerunu poruszył jednak polską opinię publiczną, a w publicznej dyskusji udział brali chociażby Henryk Sienkiewicz oraz Bolesław Prus, którzy gorąco popierali ekspedycję Szolca-Rogozińskiego. W grudniu 1882 z francuskiego portu Hawr wyruszyła ekipa, której trzon, obok Rogozińskiego, stanowili Klemens Tomczek z Ostrowa Wielkopolskiego i Leopold Janikowski z Zielonki koło Warszawy. Długa jest lista odkryć geograficznych i badań naukowych – kartograficznych, językowych czy meteorolicznych. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt: eksponaty przywiezione do kraju de facto zapoczątkowały kolekcje muzealne z Czarnego Lądu w Polsce. – do udziału w spotkaniu zachęcają organizatorzy wydarzenia.

W Gliwicach, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Pruszczu Gdańskim i Przemyślu istnieją ulice nazwane nazwiskiem podróżnika. W Kaliszu, oprócz ulicy nazwanej jego nazwiskiem, przy Głównym Rynku wmurowana jest płaskorzeźba z jego wizerunkiem, obok portretów Adama Asnyka, Marii Dąbrowskiej i Marii Konopnickiej. Imię Stefana Szolc-Rogozińskiego nosi także 62 Kaliska Drużyna Harcerzy Starszych “Brzoza”.

Dr Maciej Klósak – nauczyciel akademicki, samorządowiec i podróżnik. Prace w kaliskiej PWSZ oraz na Politechnice w Agadirze łączy z funkcją Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego oraz z pasją do podróżowania. W Afryce odwiedził już kilkanaście krajów, w tym wiele miejsc związanych z wyprawą Rogozińskiego, m.in. Kamerun, Gabon, Gwineę Równikową oraz Ghanę. W ostatnią Noc Sylwestrową wylądował na kameruńskim lotnisku w Douala, by stanąć na czele ekspedycji Kamerun 2014 – wyprawy śladami Stefana Szolca-Rogozińskiego. Ekspedycja Kamerun 2014 zdobyła wyróżnienie im. Tony’ego Halika na IV Bydgoskim Festiwalu “Podróżnicy”, a także stanowi ważny element wystawy “Wiwat Polonia! Ślady Polaków w Afryce”, otwartej niedawno w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

źródło: CKiS w Kaliszu

Stefan Szolc-Rogoziński, czyli opowieść o kaliszaninie, który przerósł swoją epokę
Termin: 15.06.2014 r., niedziela
Godz.: 17.00
Miejsce: Sala Studio, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, ul. Łazienna, Kalisz

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować