Społeczne

Od wtorku znów upalnie. Synoptycy wydali alerty 2 stopnia!

2024-07-08 18:00:00 red.

Chwila wytchnienia i znów czeka nas żar z nieba jak na lato przystało. Ostrzeżenia 2 stopnia przed upałem wydali synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.  

zdjęcie ilustracyjne/ Źródło: Freepik
zdjęcie ilustracyjne/ Źródło: Freepik

Synoptycy przewidują upały drugiego stopnia na terenie województwa wielkopolskiego, m.in. Kalisza i naszego powiatu. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 11.30 we wtorek 9 lipca do godz. 20.30 w środę 10 lipca. Prognozuje się temperaturę maksymalną od 28°C do 34°C, w nocy temperatura minimalna od 18 °C do 22 °C. 

Ostrzeżenia meteorologiczne:

Upał

stopień: 2
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna we wtorek 09.07 od 28°C do 31°C, w środę 10.07 od 31°C do 34°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 22°C.
Uwagi: Brak.

Ważne:
Od: 2024-07-09 11:30
Do: 2024-07-10 20:30
 

Jak o siebie zadbać w tym czasie?

PRZEBYWANIE W DOMU

Jeśli pozostajemy w domu w upalny dzień, to najlepszym wyjściem będzie zamknięcie i zasłonięcie okien oraz przebywanie w najchłodniejszych częściach mieszkania. By zachować przepływ powietrza, okna można otwierać jedynie w nocy, gdy temperatura spada. Warto schładzać organizm pod prysznicem lub w kąpieli, kilkakrotnie w ciągu dnia.

WYJŚCIE

Jeśli koniecznie musimy wyjść z domu, załatwić sprawy w urzędach, zrobić zakupy itp., to warto zrealizować plan bez pośpiechu i jak najwcześniej, jeszcze przed godz. 11 lub po godz. 17, unikając miejsc nasłonecznionych. Nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem to absolutne minimum, ale równie ważny jest przewiewny, jasny strój i butelka wody. Warto też, po drodze, odwiedzać miejsca klimatyzowane, by znaleźć nieco wytchnienia.

PICIE I JEDZENIE

Podczas upału należy bezwzględnie pić wodę, najlepiej często i małymi łykami. Odczuwanie pragnienia to już oznaka odwodnienia organizmu, dlatego nie ma na co czekać, trzeba pić regularnie. Oprócz wody odpowiednie będą: słaba herbata, kompot, naturalne soki owocowe i warzywne, które stanowią źródło błonnika pokarmowego, potasu i magnezu. Najgorszym wyborem w upalny dzień jest alkohol, który prowadzi do odwodnienia.

By nie obciążać organizmu w trudnej już walce z gorącem, trzeba zdecydować się na lekkostrawne jedzenie i wyrzucenie z diety tłustych i wysokobiałkowych potraw. Dużym wsparciem dla organizmu będą warzywa i owoce.

WYSIŁEK FIZYCZNY

Podczas upału najrozsądniejsze będzie unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, który może prowadzić do przegrzania organizmu, a w konsekwencji do udaru.

PODRÓŻOWANIE

Gdy konieczna jest podróż autokarem, autobusem lub samochodem, trzeba wybierać pojazdy z klimatyzacją i bezpieczną porę na jazdę. Dobre dla organizmu będą przerwy na schłodzenie. W przypadku jazdy autobusem itp. najlepiej zająć miejsce bliżej kierowcy, by w razie potrzeby uzyskać niezbędną pomoc.

PŁYWANIE

Każda kąpiel powinna być bezpieczna i odbywać się wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Nie należy skakać na głowę do zbiorników wodnych. Przed kąpielą trzeba zadbać o stopniowe schładzanie ciała, by uniknąć szoku.

REAKCJE ORGANIZMU

W czasie upału gruczoły potowe pracują na najwyższych obrotach. Pocenie się jest nieuniknione i konieczne. Organizm stara się w ten sposób radzić sobie z sytuacją i oddaje nawet 10 litrów wody na dobę.

Czasem jednak układ termoregulacji szwankuje, co prowadzić może do udaru cieplnego, którego objawy często wskazują mylnie na zatrucie pokarmowe lub przeziębienie. Najgorzej z upałami radzą sobie małe dzieci oraz osoby starsze i przewlekle chore. Ryzyko udaru jest w ich przypadku największe.

Objawami udaru cieplnego mogą być: złe samopoczucie, lęk, ból i zawroty głowy, nudności, szybki i płytki oddech, wymioty. Występuje zaczerwienienie twarzy, suchość w ustach, problemy z widzeniem, mową i poruszaniem się, nadmierne pocenie, później jego brak, wiotczenie mięśni i zaburzenia oddychania.

Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy (bóle i zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kurcze mięśni, zwłaszcza brzucha i nóg), trzeba zgłosić się do lekarza.

W każdej problematycznej sytuacji należy też poprosić o pomoc sąsiadów.

Nie bądźmy obojętni na los osób chorych i samotnych, które żyją w naszym sąsiedztwie.

Jeśli potrzebna jest pomoc, korzystajmy z numerów alarmowych: 112 lub 999.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować