Od terapii do wystawy

2015-02-09 07:50:00 sk

Haftowane i malowane obrazy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu można oglądać w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Fabrycznej. Otwarcie wystawy było połączone z występami przedszkolaków w ramach integracji pokoleń.

fot. Przedszkole nr 9
fot. Przedszkole nr 9

Zajęcia plastyczne są formą terapii i rozrywki dla seniorów z DPS. W ten sposób mogą rozwijać swoje talenty i spędzać pożytecznie czas. Efektem tych działań jest wystawa prezentująca obrazy “malowane nitką” oraz wykonane tradycyjnymi technikami. Na pierwszy rzut oka widać, że prace wymagały dużej precyzji i poświęcenia ogromnej ilości czasu.

- Nadmiar wolnego, niezagospodarowanego czasu jest szkodliwy nie tylko dla osób starszych. Powoduje on natłok myśli i stany depresyjne. Wspólna praca, która daje przyjemność i pozwala na kontakt z drugim człowiekiem oraz wymianę doświadczeń i energii sprawia, że ludzie nie czują się zagubieni, odrzuceni, czy niepotrzebni – powiedziała naszemu portalowi dyrektor DPS w Kaliszu Renata Kobierska. – Chcę też, aby te prace wyszły poza teren naszego domu, by mogli zobaczyć je kaliszanie, bo są tego warte – dodała.

Jak się dowiedzieliśmy, niektóre prace prezentowane były w muzeach w Opatówku i Łodzi, gdzie w ramach konkursów zdobywały wysokie wyróżnienia.

Otwarcie ekspozycji poprzedziły występy dzieci z przedszkola nr 9, które śpiewały, tańczyły i recytowały wiersze dla uczestników spotkania. Wspólna zabawa i zwiedzanie wystawy pokazały szanse i możliwości na zorganizowanie w ramach integracji pokoleń połączonych warsztatów zajęciowych dla dzieci i seniorów, co mogłoby przynieść korzyść i pożytek obu stronom.

Poniżej zamieszczamy obszerną fotorelację.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ