Od terapii do wystawy

2015-02-09 07:50:00 sk

Haftowane i malowane obrazy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu można oglądać w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Fabrycznej. Otwarcie wystawy było połączone z występami przedszkolaków w ramach integracji pokoleń.

fot. Przedszkole nr 9
fot. Przedszkole nr 9

Zajęcia plastyczne są formą terapii i rozrywki dla seniorów z DPS. W ten sposób mogą rozwijać swoje talenty i spędzać pożytecznie czas. Efektem tych działań jest wystawa prezentująca obrazy “malowane nitką” oraz wykonane tradycyjnymi technikami. Na pierwszy rzut oka widać, że prace wymagały dużej precyzji i poświęcenia ogromnej ilości czasu.

- Nadmiar wolnego, niezagospodarowanego czasu jest szkodliwy nie tylko dla osób starszych. Powoduje on natłok myśli i stany depresyjne. Wspólna praca, która daje przyjemność i pozwala na kontakt z drugim człowiekiem oraz wymianę doświadczeń i energii sprawia, że ludzie nie czują się zagubieni, odrzuceni, czy niepotrzebni – powiedziała naszemu portalowi dyrektor DPS w Kaliszu Renata Kobierska. – Chcę też, aby te prace wyszły poza teren naszego domu, by mogli zobaczyć je kaliszanie, bo są tego warte – dodała.

Jak się dowiedzieliśmy, niektóre prace prezentowane były w muzeach w Opatówku i Łodzi, gdzie w ramach konkursów zdobywały wysokie wyróżnienia.

Otwarcie ekspozycji poprzedziły występy dzieci z przedszkola nr 9, które śpiewały, tańczyły i recytowały wiersze dla uczestników spotkania. Wspólna zabawa i zwiedzanie wystawy pokazały szanse i możliwości na zorganizowanie w ramach integracji pokoleń połączonych warsztatów zajęciowych dla dzieci i seniorów, co mogłoby przynieść korzyść i pożytek obu stronom.

Poniżej zamieszczamy obszerną fotorelację.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować