Polityka

Od północy cisza wyborcza. Co grozi za jej nieprzestrzeganie?

2024-06-07 14:00:00 redakcja@calisia.pl

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wybierzemy  53 europosłów, którzy będą  reprezentantami  naszego kraju  w PE. Cisza wyborcza zacznie się dokładnie dzień przed wyborami. Ile potrwa i jaka kara grozi za jej złamanie?

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Polska będzie mogła zagłosować na swoich kandydatów 9 czerwca. Głosowanie rozpocznie się o godz. 7:00, a zakończy o 21:00. W trakcie eurowyborów obowiązywać będzie cisza wyborcza.

Okres ciszy rozpoczyna się 24 godziny przed głosowaniem i trwa aż do jego zakończenia. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 cisza zacznie się więc o północy z piątku na sobotę 8 czerwca, a zakończy o godzinie 21:00 9 czerwca, jeśli głosowanie nie ulegnie wydłużeniu ze względu na niespodziewane wydarzenia losowe.

Cisza wyborcza - okres, w trakcie którego zabronione są jakiekolwiek formy agitacji wyborczej.  Zabronione jest  wygłaszanie przemówień, organizowanie manifestacji, a także rozpowszechnianie materiałów wyborczych (takich jak plakaty czy ulotki).  

W czasie ciszy wyborczej plakaty wyborcze mogą natomiast wisieć, ale tylko jeżeli zostały zawieszone przed ciszą wyborczą. Nie można jednak wtedy  rozwieszać nowych.

Warto wspomnieć, że cisza wyborcza obowiązuje  również  w internecie, a w trakcie jej trwania zakazane jest publikowanie wyników sondaży. Agitacja jest również surowo zabroniona w lokalach wyborczych. 

Co grozi za niedotrzymanie  ciszy wyborczej?

Złamanie ciszy wyborczej w trakcie trwania wyborów do PE niesie za sobą szereg konsekwencji, które spisano w Kodeksie wyborczym. Według przepisów (art. 498 Kodeksu wyborczego ) osoba, która będzie prowadziła agitację wyborczą w trakcie rzeczonego okresu, musi liczyć się  otrzymaniem kary grzywny.  Za podawanie wyników badań sondażowych lub przewidywanych wyników wyborów w trakcie ciszy wyborczej grozi natomiast kara o wiele surowszym wymiarze ( Według art. 500 Kodeksu wyborczego) takie działanie podlega grzywnie od 500 tys. do 1 mln zł.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować