Kultura

"Oczekiwanie i spełnienie". Wystawa w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza

2022-02-23 12:30:00 red za WKST/MOZK

W czwartek, 24 lutego, o godz. 18.00 w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej nastąpi otwarcie wystawy prac Marty Czarneckiej i Magdaleny Przywary. Artystki są laureatkami Nagrody MOZK w ramach trzeciej edycji A-Kumulacji 2021, Kaliskiego Biennale Sztuki.

fot. MOZK
fot. MOZK

Wystawa jest prezentacją prac dwóch artystek, które otrzymały Nagrodę Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w ramach trzeciej edycji A-Kumulacji 2021, Kaliskiego Biennale Sztuki. Jury (podczas obrad drugiego etapu konkursu) przychyliło się do propozycji dyrektorki Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej Sylwii Kucharskiej, aby nagrodę przyznać ex aequo dwóm twórczyniom – Marcie Czarneckiej za dzieło „Nie mogłam” (2021) i Magdalenie Przywarze za „Przywary Przywary” (2019).
W uzasadnieniu pochwalono obie autorki za zmysłowy sensualizm i odwagę „zniewolenia” piękna. Artystki poruszają problemy związane z emocjami i odczuwaniem oraz realizują swoje artystyczne wizje za pomocą różnych środków (w tym asamblażu). Ich twórczość dotyka delikatnej materii uczuć, oczekiwań, niespełnienia i konsekwencji związanych z utraconymi szansami.

Prace Marty Czarneckiej są próbą zmaterializowania artystycznego rozedrgania, zatrzymania tego, co chwilowe, ulotne i nie do końca zdefiniowane. To swoiste konstrukcje niebytu, nienazwania i zaledwie zarysowania marzeń, których realizacja może nawet przerazić. Artystka ciągle oscyluje na granicy realności i podszytego lękiem pragnienia. Jej niepewność dotycząca życia, losu czy przeznaczenia udziela się widzom oraz zachęca do zadawania pytań o to, czy starczyło im odwagi do realizacji własnych marzeń. W nieskończonych i ulotnych dziełach, pełnych niespełnionych pragnień, odbiorcy odnajdują odbicie prywatnych tęsknot i dążeń, które z różnych przyczyn odłożyli na później.

Twórczość Magdaleny Przywary z kolei emanuje różnorodnością. Najważniejsza praca to oczywiście instalacja „Przywary Przywary”, która zdaje się wchodzić w artystyczny dialog z konstrukcjami Marii Pinińskiej-Bereś. Subiektywnie pokazana przez artystkę cielesność nie zachwyca tabloizacją ciała. Jest to niewystylizowana i nieperfekcyjna struktura, która w przewrotny sposób ma ukazać przewagę wartości duchowych nad estetyczno-zmysłowymi. Dopełnieniem tej osobistej historii „materialności” człowieka są cztery inspirowane światem roślin ceramiczne rzeźby w kształcie popiersi oraz prace na papierze, w których nieoczywistość malowania tuszem zdaje się potwierdzać niezbywalną wartość spraw duchowych.

Kuratorka wystawy: Małgorzata Paszylka-Glaza (Muzeum Narodowe w Gdańsku), koordynacja ze strony Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej: Joanna Walczak.
Wystawa czynna: 25 lutego–30 kwietnia 2022.

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, ul. Kolegialna 4 (wejście od ul. Łaziennej).

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować