Polityka

"Obwodnica Kalisza i zalew Szałe to przykłady niedasizmu" - Trzecia Droga o współpracy na rzecz regionu

2023-09-11 14:30:00 red.

Tańsza energia, budowa obwodnicy Kalisza, rewaloryzacja zalewu Szałe i skuteczna polityka - kandydaci  Trzeciej Drogi w okręgu kalisko-leszczyńskim zapowiadają dobrą współpracę na rzecz rozwoju regionu. My jako Trzecia Droga chcemy być gwarantem takiej współpracy i skuteczności działania - mówiła Barbara Oliwiecka, kandydatka Polska 2050 w okręgu nr 36. 

Trzecia Droga - Kalisz 11.09.2023 / fot. Calisia.pl
Trzecia Droga - Kalisz 11.09.2023 / fot. Calisia.pl

- Trzecia Droga to jest współpraca, a Polacy, kaliszanie potrzebują współpracy i skutecznej polityki. Obwodnica Kalisza i Zalew Szałe do przykłady niedasizmu, bezradności, braku współpracy między jednostkami samorządowymi, państwowymi. Z tym trzeba skończyć. Kaliszan nie interesuje, który polityk lubi, którego. Kaliszan interesuje to by odciążyć miasto od spalin i latem wykąpać się w Szałe. My jako Trzecia Droga chcemy być gwarantem takiej współpracy i skuteczności działania - mówiła Barbara Oliwiecka, kandydatka Polska 2050 w okręgu nr 36. 

Skuteczności polityków brakuje również w przypadku transformacji energetycznej.

- Płacimy coraz wyższe rachunki. Rząd się chwali, że mamy jedne z najniższych rachunków za energię w Europie. Musimy sobie zdawać sprawę, że te rachunki są zaniżone bo państwo dopłaca do energii - w tym roku około 30 mld. Państwo nie ma swoich pieniędzy więc płacimy my, obywatele, np. poprzez podwyższone ceny towarów w sklepach - mówi Barbara Oliwiecka. 

Transformacja energetyczna opłacalna dla obywatela, spółdzielni czy gminy jest jednym z kluczowych postulatów Trzeciej Drogi.

Barbara Oliwiecka - Polska 2050 o sprawach lokalnych podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Trzecia Droga zaprezentowała już kandydatów do Sejmu w październikowych w wyborach oraz kandydata do Senatu w ramach tzw. Paktu Senackiego.

- Tam gdzie jedni i drudzy cały czas się kłócą my pokazujemy, że można działać merytorycznie. Poprzez naszych kandydatów można osiągać cel i zmieniać rzeczywistość na lepsze. Warto pójść Trzecią Drogą. Dość kłótni. Mamy wspaniałych kandydatów w wyborach do Sejmu, doświadczonych parlamentarzystów, samorządowców - mówił Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Na listach koalicji PSL i Polska 2050 znaleźli się samorządowcy, starostowie, wójtowie, burmistrzowie, nauczyciele, strażacy. 

- Lista ma szczególną kompozycję bo to zarazem najstarsza i najmłodsza partia tworzą koalicję. To porozumienie wyborcze, w którym niezmiernie ważne jest to, że są różnorodne osoby, o różnych kwalifikacjach i życiorysie. Jest 9 samorządowców, 3 starostów, 2 wójtów i burmistrzów, 4 radnych, są sołtysi, 6 strażaków ochotników, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauczyciele - mówił kandydat PSL Andrzej Grzyb. - Nie powinniśmy jako kraj tracić czasu. Polska powinna być rządzona w sposób demokratyczny, powinna zachowywać zasady praworządności a trójpodział władzy powinien być podstawowym elementem życia publicznego. Odnoszę wrażenia, że nastąpiła daleko idąca deprecjacja władzy ustawodawczej.

Jednym z kandydatów Trzeciej Drogi jest Krzysztof Nosal, Starosta Kaliski. 

- Współpraca, to hasło, którym kieruję się od zawsze. Za 2 miesiące minie 17 lat, kiedy pracuję w Urzędzie Powiatowym i to był czas budowania więzi, współpracy, przede wszystkim między wszystkimi trzema szczeblami samorządów - czyli gminami, powiatem, a województwem ale również administracją rządową. Kiedy łączymy siły, lepiej potrafimy służyć mieszkańcom, ale środki finansowe są lepiej wykorzystywane - mówił Krzysztof Nosal. 

- Od ponad 20 lat jestem samorządowcem. W wieku 25 lat zostałem najmłodszym wiceburmistrzem w Wielkopolsce, sekretarze gminy a obecnie jestem dyrektorem jednej z jednostek organizacyjnych województwa wielkopolskiego i radnym Rady Powiatu Kościańskiego - mówił Bartosz Kobus, dyrektor Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Rozwoju Wsi. - Kalisz zmienia się dzięki środkom unijnym a może zmienić się jeszcze bardziej dynamicznie dzięki odblokowaniu środków finansowych KPO. Jestem najmłodszym kandydatem reprezentującym na liście PSL i chciałbym się zająć również sprawami rolnictwa. Wieś żywi miasto. 

Trzecia Droga będzie popierać kandydata do Senatu z list Koalicji Obywatelskiej - Janusza Pęcherza.

- To jest przykład, że można się porozumieć. Rozmawialiśmy o tym by była w Polsce wspólna lista do Sejmu. Takiej listy nie ma ale jest wspólna lista do Senatu. Partie opozycyjne mogły się porozumieć w zakresie jakiego kandydata będą popierać - mówił Janusz Pęcherz. - Nie zrobimy niczego w Polsce jeżeli nie wygra opozycja. Jedna partia niczego nie zrobi. 

Jedynką będzie poseł Andrzej Grzyb a dwójką radna Barbara Oliwiecka. Na miejscu nr 3 znalazł się Jarosław Zielonka, dyrektor Szkoły we Włoszakowicach. Pisaliśmy o tym: https://calisia.pl/trzecia-droga-zaprezentowala-swoich-kandydatow-w-okregu-kalisko-leszczynskim,63684

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować