Kultura

O zbiorach tekstyliów z XVI-XX w. w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

2024-06-10 18:00:00 Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Muzeum Historii Przemysłu otrzymało dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego „Wspieranie działań muzealnych” na publikację katalogu kolekcji zabytkowych tekstyliów ze swoich zbiorów pt. „Ornaty papieskie na tle zabytkowych tekstyliów XVI-XX w. ze zbiorów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku”.

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Wydanie katalogu ma na celu udostępnienie informacji i wizerunków fotograficznych cennych obiektów zgromadzonych w muzeum oraz upowszechnienie samej kolekcji, na którą składają się zabytkowe szaty i paramenty liturgiczne uszyte z tekstyliów produkowanych w Europie od pocz. XVI do XX w. oraz ornaty i stuły trzech ostatnich papieży: św. Jana Pawła II, benedykta XVI oraz Franciszka. Publikacja będzie  także promocją wystawy stałej, na której prezentowane są ornaty papieskie i wybrane paramenty zabytkowe oraz upowszechnienie wiedzy na temat historii i techniki tkactwa i hafciarstwa polskiego i europejskiego od XVI w. do końca XX w. i historii dwóch parafii diecezji kaliskiej, z której zabytkowe obiekty pochodzą.

W katalogu zaprezentowane zostaną 93 obiekty, stanowiące niewielką, ale cenną dla tożsamości i dziedzictwa regionu, kolekcję. Są to paramenty liturgiczne, używane niegdyś w dwóch kościołach diecezji kaliskiej: kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Opatówku oraz Przemienienia Pańskiego w Giżycach.

Publikacja jest efektem wieloletnich badań nad kolekcją oraz kwerend w muzeach, archiwach państwowych i kościelnych. Wydawnictwo adresowane jest do muzealników, badaczy zabytkowych tekstyliów, kolekcjonerów i konserwatorów tekstyliów, studentów, historyków sztuki, historyków - między innymi regionalistów oraz wszystkich zainteresowanych prezentowanym tematem.

Partnerami projektu są: Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej, Stowarzyszenie „LGD7 Kraina Nocy i Dni”, Powiat Kaliski oraz Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować