Społeczne

O przymusowej pracy i handlu ludźmi. Studenci rozmawiali z policją

2023-03-18 12:00:00 red. za KMP Kalisz

Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu spotkała się z studentami, by porozmawiać o współczesnych formach niewolnictwa. Spotkanie miało na celu uświadomienie jak poważnymi problemami są m.in. przymusowa praca czy handel ludźmi.

KMP Kalisz
KMP Kalisz

Działania te były okazją do podniesienia świadomości młodych osób w zakresie rozpoznania zjawiska dotyczącego handlu ludźmi oraz przekazania podstawowych informacji, jak nie stać się jego ofiarą.

W trakcie spotkania z studentami policjantka z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej st. asp. Marlena Potasińska omówiła główne aspekty związane z handlem „żywym towarem”, metodami pozyskiwania osób, wskazując przy tym na różne formy i skalę tego zjawiska oraz sposoby niwelowania i unikania zagrożeń.

Policjantka przypomniała, że na zetknięcie się z grupami przestępczymi trudniącymi się handlem ludźmi narażone są szczególnie osoby planujące wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia ale również młodzi ludzie wyjeżdżający na wakacyjny wypoczynek. Mówiła również o tym, jak ustrzec się oraz gdzie szukać pomocy w sytuacjach wskazujących na to, że mamy do czynienia z tego rodzaju zjawiskiem. Wyjaśniła, na co należy zwrócić uwagę odpowiadając na oferty pracy z  zagranicy oraz kiedy ogłoszenie o pracę może być oszustwem. Poinformowała, że w przypadku wyjazdu za granicę ważne jest by pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności i ubezpieczeniu się. Zwróciła uwagę by nie oddawać swojego paszportu pośrednikowi lub innym osobom, by sprawdzić czy pracodawca faktycznie istnieje i poinformować  najbliższych o swoim miejscu pobytu.  

Pamiętaj!!!

Jeśli stałeś się ofiarą lub przypuszczasz, że w twojej okolicy może rozwijać się handel ludźmi, skontaktuj się z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji pod numer 664 974 934, (tam również otrzymasz pomoc czy poradę) albo napisz na adres handelludzmibsk@policja.gov.pl.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować