Społeczne

O Konstytucji i sądownictwie. Tour de Konstytucja zawitała w Kaliszu [zdjęcia, wideo]

2021-07-02 14:30:00 BK

1 lipca w Kaliszu odbyło się wydarzenie w ramach ogólnopolskiej akcji Tour de Konstytucja. Komitet Obrony Demokracji w Kaliszu, Protest z Wykrzyknikiem oraz Bank Równości zorganizowali spotkanie na Rozmarku. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Tour de Konstytucja PL to wydarzenie dla wszystkich demokratów z udziałem artystów, prawników i osób zaufania społecznego. Obrona praw obywatelskich w świetle ostatnich wydarzeń w tzw. Trybunale Konstytucyjnym, a związanych z honorowym Patronem Tour de Konstytucja - Adamem Bodnarem, RPO VII kadencji - nabrały szczególnego znaczenia. W 2021 roku mija setna rocznica uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Uczczona zostanie dwumiesięczną podróżą kapsuły z egzemplarzem Konstytucji. 1 lipca egzemplarz ten zawitał w Kaliszu.

Celem wydarzenia jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej.

Do udziału w „Tour de Konstytucja PL” zaproszeni zostali aktywiści obywatelscy ze wszystkich regionów Polski, prodemokratyczne organizacje i stowarzyszenia, ludzie kultury, liderzy opinii. W Kaliszu pojawił się 1 lipca sędzia Igor Tuleya a także adwokat Michał Wawrykiewicz. Nie zabrakło samorządowców, przedstawicieli różnych środowisk i stowarzyszeń. Swoje stanowisko miał Bank Równości w Kaliszu.

Spotkanie na Rozmarku podzielone zostało na panele tematyczne i rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Głos zabrali m.in. Sędzia Sądu Rejonowego w Pleszewie Krzysztof Urbaniak czy adwokat Michał Wawrykiewicz. Poruszona zostały kwestie Konstytucja, prawa polskiego oraz prawa unijnego a także sądownictwa. 

- Ratyfikowana umowa międzynarodowa staje się częścią porządku prawnego RP. Ratyfikowana umowa przekazuje część kompetencji w zakresie np. stanowienia prawa organizacji międzynarodowej. To prawo stanowione przez tę organizację międzynarodową jest ważniejsze od prawa polskiego. Taką sytuację mamy w relacji pomiędzy prawem krajowym a prawem unijnym - wyjaśniał adwokat Michał Wawrykiewicz. - Wszystkie kraje muszą respektować unijny porządek prawny inaczej nie będzie funkcjonować wspólna przestrzeń prawna. Prawo unijne stoi ponad prawem polskim.

Sędzia Sądu Rejonowego w Pleszewie podkreślał jak ważne jest prawo do sądu zapisane w Konstytucji RP. 

- Władza sądownicza stoi jako wykonawca prawa ale także jego obrońca i interpretator prawa. Nie każdy przepis zamyka się w dwóch czy trzech zdaniach. Znaczenie ma sąd, który musi rozstrzygać konflikty a z drugiej strony stać na straży ochrony praw, karać przestępców ale też zinterpretować zapis prawny, który ktoś ustanowił - mówił sędzia Krzysztof Urbaniak. - Akurat żyjemy w takich czasach, gdzie w nocy zostaje uchwalone prawo, rano zostaje opublikowane, a prawnicy czytają je i zastanawiają się o co tutaj chodzi... Żyjemy w czasach, w których politycy przekonani są o własnej nieomylności. Oni coś nam narzucają, twierdzą, że mają rację, taka jest ich wizja świata, którą wszysyc muszą dzielić i tylko sąd stoi na straży obywatela.

Jak zaznacza udział sędziów w projekcie ma na celu zwiększenie świadomości obywateli. 

Przez kilkadziesiąt dni po Polsce będzie podróżować zwój Konstytucji RP. Odpowiednio oznakowany „Tour – BUS” będzie przewoził zwój Konstytucji, materiały informacyjne i gadżety (znaczki, długopisy, flagi itp.) oraz pełnił funkcję mobilnego studia sprawozdawczego.

Dzięki interaktywnej mapie będzie można śledzić trasę „Tour-BUSA”: sprawdzić, gdzie odbyły się już lokalne wydarzenia i gdzie zaplanowane są kolejne. Przygotowany specjalnie na tę okazję zwój Konstytucji RP będzie przewożony na każde zgłoszone wcześniej wydarzenie. Będzie podpisywany przez uczestników, dzięki czemu stanie się wspólnym obywatelskim dokumentem potwierdzającym wagę praw obywatelskich i oddanie walce o prawa w Konstytucji zapisane. Podczas wydarzeń lokalnych będą działać „niezależne stoliki obywatelskie”, przy których będzie można porozmawiać  z prawnikami. W mobilnym punkcie pocztowym „Tour - Poczta” będzie można napisać i symbolicznie wysłać „List do Polski” i „List do Europy”.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować