Kultura

O architekturze modernistycznego kościoła sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu

2024-10-06 08:00:00 KTPN

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Kaliszu na tle europejskich poszukiwań - to tytuł wystąpienia prof. dra hab. inż. arch. Piotra Marciniaka (Politechnika Poznańska), które odbędzie się 17 października (czwartek) o godz. 18.00 w siedzibie Instytutu Interdyscyplinarnych Badań Historycznych, Kalisz, pl. św. Józefa 2-6.

Fot. Ewa Obała
Fot. Ewa Obała

Komisja Naukowa i Pracownia Historii Sztuki i Kultury Artystycznej KTPN z przewodniczącymi: dr Iwoną Barańską i dr Makarym Górzyńskim oraz Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Uniwersytetu Kaliskiego zapraszają na posiedzenie naukowe poświęcone wystąpieniu prof. dr hab. inż. arch. Piotra Marciniaka (Politechnika Poznańska).

Celem wystąpienia będzie prezentacja i analiza rozwiązań architektonicznych kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Kaliszu, jednego z najbardziej znaczących dzieł powojennego modernizmu w Polsce. Kościół jest niezwykle interesującym przykładem żelbetowego budynku o złożonym kształcie i strukturze konstrukcyjnej, mającym swoje odniesienia do prac najwybitniejszych twórców architektury modernistycznej. Forma, struktura i dyspozycje materiałowe budynku kościoła zostaną omówione w kontekście polskich, europejskich i światowych poszukiwań związanych z nurtami awangardowej architektury powojennej.

Piotr Marciniak jest architektem, urbanistą, historykiem architektury, profesorem na Wydziale
Architektury Politechniki Poznańskiej. Był stypendystą w Instytucie Herdera w Marburgu. Opublikował ponad 160 prac naukowych – artykułów, rozdziałów, a także książek „Doświadczenia modernizmu. Architektura i urbanistyka Poznania w czasach PRL”
(2010) oraz „Konteksty i modernizacje. Studia z dziejów architektury i urbanistyki w PRL” (2018).
Jest autorem wielu zrealizowanych budynków i kompleksów miejskich, wspólnikiem w poznańskim biurze architektonicznym, a także laureatem licznych nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych. Współtworzył ponad 200 projektów architektonicznych, urbanistycznych i konserwatorskich. Jest współautorem m.in. centrum handlowego Kupiec Poznański, zespołu budynków Enea, zespołu biurowego Malta Office Park, zespołów mieszkaniowych w Poznaniu i w Warszawie, kamienic przy ul. Poznańskiej i ul. Barańczaka, a także realizowanego obecnie budynku „Dom książki” w Poznaniu. Członek Izby Architektów RP, SARP, SKZ, PKN ICOMOS oraz DOCOMOMO.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować