Nowe formy promocji krwiodawstwa

2011-04-11 11:23:41 Janusz Sibiński

Przygotowany przez instruktorów kaliskiego Hufca ZHP zestaw harcerskich instrumentów metodycznych, ułatwiających popularyzowanie wśród młodych ludzi idei honorowego krwiodawstwa, został zaakceptowany przez Główną Kwaterę ZHP, zyskał tym samym rangę ogólnopolską i wprowadzono go do stosowania w całym Związku Harcerstwa Polskiego.

Zuchowa sprawność indywidualna „KROPELKA ŻYCIA” i zespołowa „ŻYCIODAJNA KRWINKA” dla najmłodszych, trzystopniowa sprawność harcerska („ZNAWCA KRWIODAWSTWA”, „PROPAGATOR KRWIODAWSTWA”, „AMBASADOR KRWIODAWSTWA”) oraz adresowana do pełnoletnich harcerzy i instruktorów odznaka „HARCERSKA KROPLA BRATERSTWA” stanowią spójny sposób wprowadzania członków ZHP już od młodego wieku do problematyki bezinteresownej ofiarności i ratowania ludzkiego życia.
Wspomniane instrumenty metodyczne dostosowane są do poszczególnych grup wiekowych, ich możliwości rozwojowych, są zarazem gotowymi propozycjami dla drużynowych do włączenia tej tematyki do prowadzonej pracy wychowawczej. Uzyskanie poszczególnych sprawności wymaga połączenia wiedzy i działania oraz pracy w zespole. Związane jest bowiem z poznaniem roli krwi i jej znaczenia dla życia człowieka, idei honorowego krwiodawstwa, a także podjęcia związanej z tymi zagadnieniami i odpowiedniej do wieku aktywności. Bo choć z oczywistych powodów najmłodsi nie mogą jeszcze oddać krwi (wymagane ukończenie 18 r.ż.), to poprzez najprostsze działania, np. wykonanie plakatu, zorganizowanie minikonferencji czy spotkania z zasłużonym honorowym dawcą krwi - doskonale mogą przygotować się do w pełni odpowiedzialnej decyzji o swoim honorowym krwiodawstwie z chwilą wejścia w dorosłość.
Założenia metodyczne i wymagania sprawności oraz odznaki opracował zastępca komendanta Hufca ZHP w Kaliszu hm. Janusz Sibiński (w przypadku sprawności zuchowych przy współpracy z hm. Waldemarem Gołasiem z Hufca Wysokie Mazowieckie) – obaj są członkami Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Projekty wzorów graficznych przygotował natomiast hm. Bartłomiej Sobieszczański. Wszyscy to nie tylko harcerscy instruktorzy, ale także honorowi dawcy krwi. Wynik ich pracy jest więc połączeniem harcerskiego i PCK-owskiego doświadczenia. Wspólnie stworzony projekt został pilotażowo sprawdzony w kaliskim Hufcu, a obecnie po zatwierdzeniu przez GK ZHP rozwiązania te mogą już być stosowane w całym Związku. Jednocześnie autorzy dają możliwość korzystania z tych instrumentów metodycznych przez inne działające w Polsce organizacje harcerskie.
Wymagania na poszczególne sprawności oraz odznakę dostępne są na stronie www.100lecie.zhp.pl w zakładce „Krople Braterstwa” oraz na www.kalisz.zhp.wlkp.pl.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować