Niepozorna kartka... a jednak może uratować życie...

2014-02-12 13:29:00 AB

Mowa o “Karcie ratowniczej”, przedstawiającej schemat pojazdu, z zaznaczonymi, najważniejszymi dla służb ratowniczych, elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

fot. http://kartyratownicze.pl/
fot. http://kartyratownicze.pl/

Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których by uratować życie pasażerów, liczy się każda sekunda.

Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Po drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie aut mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego, aby przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego samochodu, opracowano europejski system „Karta ratownicza pojazdu”. Pozwalają one skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, o 6 – 9, często decydujących, minut.

Służba ratownicza musi wiedzieć, że w samochodzie znajduje się “Karta ratownicza”. Temu służy umieszczenie na samochodzie specjalnej nalepki. Należy ją przykleić od wnętrza pojazdu, w lewym dolnym rogu szyby (od strony kierowcy).

Odpowiednią dla modelu samochodu kartę można wydrukować na kolorowej drukarce i po złożeniu, umieścić w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy. Jednak dla bezpieczeństwa i uniknięcia pomyłek w identyfikacji właściwej karty organizatorzy (Związek Dealerów Samochodów i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego) rekomendują zgłoszenie się po kartę do autoryzowanych punktów akcji.

Peugeot jako pierwszy i na razie jedyny dealer w Kaliszu
jest punktem wydawania takich kart. Można je nabyć w Salonie przy ul. Wrocławskiej 27.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować