Nasz nocny towarzysz

2011-10-08 11:36:11 Astro Arena

Księżyc to odwieczny towarzysz nocnych wędrówek i obserwacji. Rozświetlając mrok nocy pozytywnie wpływa na nasze emocje. Pomaga zrozumieć Kosmos i wraz z nami szuka odpowiedzi na pytanie: "Czy jesteśmy sami we Wszechświecie?" O Księżycu w artykule przenośnego planetarium Astro Arena.

Luc Viatour / www.Lucnix.be
Luc Viatour / www.Lucnix.be
Księżyc jest z nami od wczesnego dzieciństwa. Ten bohater niezliczonej ilości książek, kreskówek i filmów jest świadkiem wielu romantycznych chwil. Okrąg Księżyca towarzyszy wędrowcom w odkrywaniu nowych lądów, a księżycowa poświata jest postrachem dla nocnych rzezimieszków. Patrząc na wieczorne niebo chciałoby się podziwiać Księżyc w każdy pogodny wieczór. Jednak w miarę upływu czasu zmienia on swoje oblicze na niebie. Bywa niezauważalnym malutkim rogalikiem, aby po tygodniu triumfująco oświetlać nasze osiedlowe drogi i dróżki po zachodzie słońca.
Księżyc jest naturalnym satelitą Ziemi. Oznacza to, że tworzy z naszą planetą zwarty, stabilny układ, w którym Ziemia jest ciałem centralnym, a Księżyc krąży dokoła. Obieg ten trwa zawsze tyle samo: nieco ponad 27 dni. W uproszczeniu mówi się, że Księżyc obiega
Ziemię w ciągu miesiąca i jest to prawda najbliższa astronomicznym faktom. Każdego dnia obserwowany Księżyc jest jakby w innym stanie. Mówimy w tym przypadku o fazach Księżyca, które zmieniają się w sposób zauważalny dla każdego z nas.
W planetarium czas płynie inaczej. Tutaj w ciągu minuty minąć może cały miesiąc! Trudny temat "ruchu obiegowego" tłumaczymy na sferycznym ekranie, ukazując zbliżenia na Księżyc, lądowanie na Srebrnym Globie i widok Ziemi z Kosmosu. Fazy księżyca zmieniają się szybko, są łatwe o rozumienia i zapamiętania.
Wyróżniamy cztery podstawowe fazy Księżyca: pierwsza kwadra – kiedy Księżyc odkrywa przed nami prawą połowę swojego oblicza, pełnia – gdy cały okrąg Księżyca oświetla Ziemię, ostatnia kwadra – gdy widzimy z Ziemi jedynie lewą półkulę oraz nów – kiedy Księżyca nie widać. Każda z faz charakteryzuje się innym wyglądem naszego nocnego towarzysza oraz różnymi porami jego widoczności.
Księżyc w pierwszej kwadrze i w pełni to chyba najpopularniejsze oblicza naszego nocnego towarzysza. Świeci on wtedy wysoko na niebie, a widoczny jest wieczorem, zanim mali i więksi astronomowie pójdą spać. To zaskakujące, ale Księżyc w ostatniej kwadrze najłatwiej dostrzec rano. Na prawie jasnym niebie. Tuż przed wschodem Słońca, albo już po wschodzie widać połowę Srebrnego Globu.
Najciekawszym, najbardziej sugestywnym i najbardziej popularnym widokiem Księżyca jest... sierp. Po nowiu lub przed nowiem Księżyc jest niewielki.
Księżyc w każdej możliwej fazie, Ziemię widoczną z Księżyca, księżyce innych planet oraz gwiazdy, gwiazdozbiory i mgławice zobaczysz w przenośnym planetarium Astro Arena. Kosmos na wyciągnięcie ręki. Z naszym planetarium z przyjemnością przyjedziemy do Twojej szkoły. Naszą edukację astronomiczną zawsze dopasowujemy do realizowanego programu nauczania Przyrody, Geografii i Fizyki. Jeśli jesteś zainteresowany: dzwoń 886 262 262 lub pisz radoslaw@astroarena.pl
Przenośne planetarium Astro Arena z Kalisza zaprasza pod swoją miękką kopułę każde przedszkole i każdą szkołę. Przywieziemy Kosmos do Twojej szkoły!
radoslaw@astroarena.pl
www.astroarena.pl
tel.: 886 262 262

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować