Społeczne

Narada roczna kaliskich strażaków

2023-01-24 19:00:00 red za PSP Kalisz/mł. asp. Jakub Pietrzak

W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu 24 stycznia odbyła się narada roczna podsumowująca działalność w 2022 roku. W naradzie oprócz kierownictwa oraz pracowników kaliskiej komendy wziął udział Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Jarosław Zamelczyk oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu kaliskiego i podmiotów współpracujących na co dzień z PSP.

fot. mł. kpt. Albert Famulski
fot. mł. kpt. Albert Famulski

Zaproszonych gości przywitał st. bryg. Tomasz Polak Komendant Miejski PSP w Kaliszu, który podziękował kierownictwu wielkopolskiego garnizonu za wsparcie tutejszej komendy. Wyrazy wdzięczności skierował również do przedstawicieli samorządów za współpracę i dotacje finansowe. Wszystkim pracownikom komendy podziękował za zaangażowanie i wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych. Słowa uznania przekazał również strażakom z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Miasta Kalisza i powiatu kaliskiego, dziękując za współpracę na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Jarosław Zamelczyk podziękował wszystkim za trud włożony w wykonywanie obowiązków służbowych, a także przedstawił zadania jakie zostały zrealizowane na szczeblu wojewódzkim w 2022 roku.

W trakcie narady rocznej w KM PSP Kalisz uroczyście przekazano pojazdy ratowniczo-gaśnicze dla JRG nr 1 i 2 w Kaliszu oraz symulator pożarów i symulator ratownictwa wysokościowego do Sali Edukacyjnej KM PSP w Kaliszu.

Wręczenie aktu przekazania oraz kluczyków dokonał:

- Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Jarosław Zamelczyk,
- Komendant Miejski PSP w Kaliszu st. bryg. Tomasz Polak,
- Starosta Kaliski Krzysztof Nosal,
- Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Kłysz.

Pojazd dla Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 w Kaliszu odebrał dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 - st. kpt. Grzegorz Kuświk oraz kierowca st. ogn. Leszek Gonera.
Opis samochodu: średni samochód ratowniczo-gaśniczy z modułem ratownictwa technicznego Volvo 2,5/29 wyposażony w zbiornik wody o pojemności 2500l, autopompę o wydajności 2900 l/min.

Pojazd dla Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 w Kaliszu odebrał dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 – bryg. Grzegorz Orlikowski oraz kierowca st. ogn. Marek Ptak.
Opis samochodu: ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Kerax 9,1/52 wyposażony w zbiornik wody o pojemności 9125l, autopompę o wydajności 5200 l/min.

Symulator pożarów oraz symulator ratownictwa wysokościowego dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu odebrał Naczelnik Wydziału Kontrolno – Rozpoznawczego mł. kpt. Kamil Filipczak.

Mobilny symulator zagrożeń pożarowych - moduł budynku użyteczności publicznej sfinansowany został ze środków NFOŚiGW w kwocie 39 198,60 zł, ze środków Miasta Kalisza w kwocie 13 000 zł oraz środków Starostwa Powiatowego w Kaliszu w kwocie 10 000 zł. Symulator umożliwia demonstrowanie prawdopodobnych przyczyn powstawania pożarów w przestrzeni publicznej oraz zagadnień związanych z ochroną środowiska. Na co dzień będzie wykorzystywany m. in. podczas zajęć odbywających się w sali edukacyjne KM PSP w Kaliszu, a także przy innych działaniach z zakresu prewencji społeczne.

Symulator ratownictwa wysokościowego składający się z stanowiska układów wyciągowych, umożliwia zademonstrowanie oraz praktyczne sprawdzenie działania wielokrążka. Wielokrążek ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba podnieść duże ciężary przy użyciu rąk ludzkich. Układ wyciągowy wykorzystywany jest podczas działań związanych m.in. z ratownictwem wysokościowym.

Poświęcenia pojazdów oraz sprzętu dokonał ksiądz płk. Tadeusz Pałuska.

Po tej części zaproszeni goście oraz funkcjonariusze mogli zapoznać się z prezentacją multimedialną przedstawioną przez poszczególnych kierowników sekcji i naczelników wydziałów Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.

Strażacy z PSP działają na terenie Kalisza oraz trzech miast i jedenastu gmin powiatu kaliskiego. W 2023 r. odnotowano 2650 zdarzeń, w tym 534 pożary, 1950 miejscowych zagrożeń i 166 fałszywych alarmów.

W Komendzie Miejskiej PSP w Kaliszu służbę pełni: 23 oficerów, 36 aspirantów, 67 podoficerów, 5 szeregowych. 48 strażaków awansowano na wyższe stopnie służbowe, 17 na wyższe stanowiska, 6 strażaków zostało odznaczonych.

W minionym roku strażacy z PSP podjęli szereg działań prewencyjnych. Organizowali spotkania z mieszkańcami, w szkołach i innych placówkach oświatowych oraz wypoczynkowych, spotkania z seniorami, a także kampanie informacyjne dla mieszkańców.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować