Kultura

Napływ denarów nad środkową Prosnę w okresie wpływów rzymskich. Spotkanie z dr. Adamem Jarychem

2023-01-17 09:00:00 Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

Wydarzenie

Wydarzenie już się odbyło.

26 stycznia o godzinie 18:00 w siedzibie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy pl. św. Józefa 2-4, odbędzie się spotkanie naukowe z dr. Adamem Jarychem - doktorem nauk humanistycznych.

KTPN
KTPN
Komisja Naukowa KTPN zaprasza na spotkanie naukowe z dr. Adamem Jarychem - doktorem nauk humanistycznych z zakresu archeologii śródziemnomorskiej. Absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Uczestnikiem badań archeologicznych m.in. w Czarnogórze, Bułgarii i Włoszech. Swoje zainteresowanie koncentruje głównie na okresie Republiki i Cesarstwa Rzymskiego, skupiając się na tematach związanych z łupami wojennymi, topografią miasta oraz kontaktami Imperium z Barbaricum. Autor monografii "Grabież i wykorzystanie łupów wojennych w republikańskim Rzymie" (2020) oraz kilkunastu artykułów naukowych. Obecnie pracuje na stanowisku kuratora zbiorów archeologicznych w MOZK.
 
Abstrakt: Niniejsze wystąpienie poruszy kilka kwestii związanych z rzymskimi monetami, odkrywanymi w okolicach Kalisza. W pierwszej kolejności autor przedstawi chronologię napływu denarów i jej poszczególne fazy, związane bezpośrednio z wydarzeniami rozgrywanymi w graniach Imperium Romanum pod koniec II w. n.e. Następnie poruszone zostaną kwestie dotyczące najstarszych odkryć denarów nad Prosną w XIX i na początku XX w. oraz problemy rozproszenia wielu pojedynczych egzemplarzy czy całych skarbów, które w wyniku nieuczciwości antykwariuszy zostały sprzedane lub przetopione, nigdy nie będąc w całości zidentyfikowane. Trzon wystąpienia stanowić będzie jednak omówienie dwóch skarbów rzymskich denarów z Wtórku (2012 i 2015), które znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować