Społeczne

Największa i najsmaczniejsza pyra w Wielkopolsce poszukiwana! Weź udział w Konkursie!

2021-11-04 07:00:00 Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi/UMWW

Region Wielkopolski kojarzony jest z dużą popularnością ziemniaków (pyry) w jadłospisach mieszkańców. Samorząd Województwa Wielkopolskiego organizuje konkurs, w którym wyłoniona zostanie największa wyhodowana pyra oraz potrawa przygotowana z ziemniaka w dowolnej formie kulinarnej. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 20 listopada na Hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Ostrzeszowie. Od 12:00 do 13:00 przyjmowane będą zgłoszenia konkursowe, czyli ważenie ziemniaków oraz rejestracja potraw z ziemniaków.

fot. UMWW
fot. UMWW

Mimo iż ziemniaki nie są naszą rodzimą rośliną, a do Europy przywędrowały dopiero w XVI wieku Wielkopolanie bardzo upodobali sobie i cenią obecność pyry w swojej kuchni. Jesień to intensywny czas zbiorów tego warzywa. W tym czasie Samorząd Województwa Wielkopolskiego organizuje konkurs pt. „Na największą wielkopolską pyrę oraz najsmaczniejsze jadło z pyry”. Organizowane przedsięwzięcie to doskonała okazja by pokazać jak to bardzo popularne w naszym regionie warzywo można przygotować oraz spopularyzować poza granicami Wielkopolski. Głównym celem konkursu jest identyfikacja oraz zebranie wiedzy o potrawach regionalnych z ziemniaków. Zbudowana zostaje także świadomość kulturowa regionu w oparciu o tradycję przekazywanej kolejnym pokoleniom oraz pozytywny wizerunek województwa jako miejsca unikatowymi zwyczajami kulinarnymi społeczności regionu.

- Pyra to jedno z najbardziej rozpoznawalnych warzyw uprawianych w naszym regionie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego organizując konkurs na największą pyrę oraz potrawę z pyry chce w ten sposób promować regionalne dziedzictwo kulinarne. Uczestnicy konkursu mają wyjątkową okazję zaprezentować kulinarny dorobek, w tym wyjątkowe dania z pyry oparte na pokoleniowych recepturach. Udział w konkursie to wspaniała okazja by zaprezentować lokalne specjały szerokiej publiczności. – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

W ramach konkursu można zgłosić pyrę wyhodowaną na terenie Województwa Wielkopolskiego, która będzie pochodzić z tegorocznych zbiorów, natomiast potrawa, której głównym składnikiem jest ziemniak może być w dowolnej formie kulinarnej. Głównym kryterium wielkości pyry jest jej waga. Zaprezentowane potrawy będą ocenione przez komisję konkursową pod katem następujących czynników: walory smakowe i zapachowe, związek jadła z regionem i tradycjami, oraz sposób prezentacji dania. Dodatkowym kryterium jest wykorzystanie produktów należących do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska w potrawie.

Finał konkursu, na którym uczestnicy zaprezentują swoje największe pyry oraz jadło odbędzie się 20 listopada 2021 roku – start o godz. 12:00, na Hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Ostrzeszowie, przy ul. Generała Władysława Sikorskiego 9.

Od 12:00 do 13:00 przyjmowane będą zgłoszenia konkursowe, czyli ważenie ziemniaków oraz rejestracja potraw z ziemniaków. Laureaci Konkursu otrzymają nagrody finansowe i dyplomy za zajęcie I, II i III miejsca oraz wyróżnienia w kategorii na największą pyrę oraz najsmaczniejsze jadło.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zawarte są w regulaminie konkursu zamieszczonego na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu www.umww.pl oraz stronie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska https://sdk-wlkp.pl/

W imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego serdecznie zaprasza do udziału w konkursie Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego – Krzysztof Grabowski.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować