Najbardziej poszukiwani pracownicy na rynku pracy

2012-01-10 09:52:07 Agnieszka

Wykwalifikowani pracownicy fizyczni, inżynierowie, operatorzy produkcji, kierowcy, menedżerowie projektów, technicy, niewykwalifikowani pracownicy fizyczni, kadra najwyższego szczebla, szefowie kuchni i kucharze oraz pracownicy działów IT - to 10 najbardziej poszukiwanych zawodów wskazanych na liście ułożonej przez polskich pracodawców. Według raportu przygotowanego przez firmę ManpowerGroup, polskie firmy mają w problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych kandydatów.

Braki na rynku
Największy niedobór wykwalifikowanych pracowników występuje w grupie pracowników fizycznych, inżynierów a także operatorów produkcji.
Około 40% pracodawców w Polsce przyznaje, że nie może znaleźć pracowników posiadających kompetencje niezbędne na danym stanowisku. Trudności w obsadzeniu stanowisk wynikają m.in. z braku doświadczenia, umiejętności lub wiedzy u kandydatów. Mimo to, okazuje się, że tylko jeden na pięciu pracodawców przykłada wagę do szkolenia i rozwoju pracowników, które miałyby na celu wypełnienie tych braków. A co warto zaznaczyć - aż 57% pracodawców przyznaje, że trudności z obsadzeniem stanowisk przekładają się na relacje z klientami oraz inwestorami.
Na polskim rynku brakuje także niewykwalifikowanych pracowników fizycznych. Dlaczego? Otóż często firmy, które chcą zatrudniać dużą liczbę takich właśnie pracowników, ze względu na swoje możliwości, nie mogą zaoferować im zadowalających wynagrodzeń. Stąd brakuje chętnych do podjęcia tego rodzaju prac.
Rynek pracy a edukacja
W związku z trendami występującymi na rynku, coraz więcej osób wybiera studia politechniczne. Niemałym zainteresowaniem cieszą się także zawodówki prowadzone przez cechy i izby rzemieślnicze. Popularne stają się także prywatne, zaoczne szkoły zawodowe. W tych, w ciągu dwóch lat uczniowie są w stanie nauczyć się nowego zawodu. Zgodnie z tym, co podaje GUS, w Polsce mamy około 700 takich placówek, w których edukuje się około 47 tys. uczniów.
Za chwilę…
Wiele firm decyzję o zatrudnieniu wykwalifikowanych pracowników, dzięki którym realizować będzie strategie biznesowe, odkłada w obawie przed kryzysem. Przedsiębiorcy wychodzą z założenia, że pracowników pozyskają w momencie, gdy będzie to konieczne. Myślenie takie może jednak okazać się krótkowzroczne, bowiem kiedy poprawi się sytuacja na rynku, po takich pracowników może sięgnąć jednocześnie wiele firm. To spowoduje tylko pogłębienie zjawiska braku talentów.
Pracownik poszukiwany
Wśród wymienianych pracowników, na których występuje największe zapotrzebowanie, pierwsi na liście są pracownicy fizyczni a wśród nich elektrycy, cieśle, stolarze, murarze, hydraulicy czy spawacze.
Brak talentów występuje także wśród inżynierów oraz operatorów produkcji. Na liście poszukiwanych pracowników znajdują się również technicy.
Bardziej dostępni stali się natomiast menedżerowie projektów.
(Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Infocorp Ltd. na zlecenie ManpowerGroup W jego ramach zorganizowano wywiady telefoniczne w 39 krajach, w tym 750 w Polsce, z osobami odpowiedzialnymi z politykę HR w małych, średnich i dużych firmach. W Polsce badanie przeprowadzono między 21 lipca a 3 sierpnia 2011 r.)
Zawody 2012 roku
Wkroczyliśmy właśnie w Nowy Rok. Kto nie będzie musiał martwić się o zatrudnienie w tym roku? W jakich zawodach na pewno znajdzie się praca?
Na brak zajęć nie będą z pewnością narzekać inżynierowie oprogramowania biegli w językach C, C++, Java oraz PHP oraz informatycy ze znajomością systemów ABAP i SAP. Na polskim rynku będzie także zapotrzebowanie na specjalistów od systemu Android. Osoby te będą mogły liczyć na dobre zarobki. Wśród poszukiwanych pracowników znajdą się nie tylko informatycy. Zatrudnienia nie powinno zabraknąć także dla księgowych, kontrolerów finansowych i audytorów z kilkuletnim doświadczeniem.
Wzrosnąć ma liczba zatrudnionych w sektorze usług biznesowych. Wśród nich będzie zapotrzebowanie na specjalistów ze znajomością języków obcych. Na ogłoszenia o pracy liczyć mogą również ochroniarze, pracownicy drobnej gastronomii, którzy chcą „obsługiwać" kibiców w czasie Euro 2012. Tam, gdzie rozegrane zostaną mecze właściwie już teraz rozpoczyna się poszukiwanie kelnerów, pokojówek oraz kucharzy. Można znaleźć także oferty pracy dla drobnych sprzedawców fast foodów.
Osoby zainteresowane tego typu pracą, powinny szukać jej już teraz. Ogłoszenia pojawiają się w Internecie, agencjach zatrudnienia, urzędach pracy. Zwykle dotyczą zatrudnienia tymczasowego, ale wynagrodzenie w wielu przypadkach jest bardzo atrakcyjne.
Pracę można znaleźć także w policji. Wielu funkcjonariuszy odchodzi ze względu na obawę przed zmianami i niezadowalające wynagrodzenia, stąd w komendach pojawiają się wakaty. Z pracy rezygnuje średnio 500 funkcjonariuszy miesięcznie.
10 najbardziej poszukiwanych grup zawodowych wg Manpower Group
POLSKA
1. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni
2. Inżynierowie
3. Operatorzy produkcji
4. Kierowcy
5. Menadżerowie projektów
6. Technicy
7. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
8. Członkowie zarządu / kadra najwyższego szczebla
9. Szefowie kuchni, kucharze
10. Pracownicy działów IT
EUROPA
1. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni
2. Technicy
3. Inżynierowie
4. Przedstawiciele handlowi
5. Członkowie zarządu / kadra najwyższego szczebla
6. Kierowcy
7. Pracownicy sekretariatów, asystenci dyrekcji, pracownicy administracji
8. Operatorzy produkcji
9. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
10. Mechanicy
ŚWIAT
1. Technicy
2. Przedstawiciele handlowi
3. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni
4. Inżynierowie
5. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
6. Członkowie zarządu / kadra najwyższego szczebla
7. Pracownicy księgowości i finansów
8. Pracownicy działów IT
9. Operatorzy produkcji
10. Pracownicy sekretariatów, asystenci dyrekcji, pracownicy administracji
Źródło:
http://www.egospodarka.pl/73645,Najbardziej-poszukiwane-zawody-2011,2,39,1.html
www.goniec.com

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować