Zdrowie

Naczelna Izba Lekarska złożyła zawiadomienie do Prokuratury - chodzi o Uniwersytet Kaliski i kierunek lekarski

2023-10-10 11:00:00 red.

1 października Uniwersytet Kaliski zainaugurował rok akademicki. Naukę rozpoczną m.in. przyszli lekarze. Na nowo utworzony kierunek lekarski w Kaliszu przyjętych zostało 90 studentów. Naczelna Izba Lekarska złożyła zawiadomienie do Prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Uniwersytet Kaliski właśnie w kwestii medycznego kształcenia.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

15 grudnia 2022 roku minister Edukacji i Nauki udzielił Akademii Kaliskiej pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim. Pisaliśmy o tym: https://calisia.pl/akademia-kaliska-otrzymala-pozwolenie-na-otwarcie-kierunku-lekarskiego,60056

W maju 2023 rozpoczął się pierwszy etap rekrutacji na kierunek lekarski, który wystartuje w roku akademickim 2023/2024 w  Uniwersytecie Kaliskim im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Początkowo na wydziale lekarskim miało się kształcić 60 osób, ale dokumenty złożyło blisko 1,5 tys. osób. Limit zwiększono do 90 osób. Będzie to historyczny rocznik, bo od 1 października 2023 r. Akademia stała się oficjalnie Uniwersytetem. O jedno miejsce na wydziale lekarskim ubiegało się 25 osób. Łącznie uczelnia na pierwszy rok przyjęła prawie 1,4 tys. absolwentów szkół średnich.

Studia mają umożliwić im zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej m.in. w publicznych i niepublicznych podmiotach leczniczych. Program nauczania obejmuje przedmioty przedkliniczne tzw. przedmioty podstawowe, m.in. anatomię prawidłową, chemię medyczną czy patomorfologię oraz przedmioty kliniczne tzw. przedmioty kierunkowe, m.in. choroby wewnętrzne, chirurgię czy pediatrię. Po ukończeniu studiów absolwent, aby uzyskać prawo wykonywania zawodu, musi zdać Lekarski Egzamin Końcowy (LEK). 

Naczelna Izba Lekarska złożyła zawiadomienie do Prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Uniwersytet Kaliski. W ocenie samorządu lekarskiego uczelnia otworzyła kierunek lekarski nie mając odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego, a sam program studiów nie został dopasowany do standardów kształcenia.
 
Dopuszcza się możliwość popełnienia przestępstwa na niekorzyść osób przystępujących do rekrutacji, jak i osób, które podjęły studia na ww. kierunku, albowiem - zgodnie z wiedzą Lekarskiego Samorządu Zawodowego - uczelnia taka nie spełnia standardów kształcenia przygotowującego do wykonania zawodu lekarza, a tym samym będzie to rodzić przeszkodę do uzyskania prawa wykonania zawodu – wskazano w piśmie.
 
Jakie punkty i uchybienia wskazuje Naczelna Izba Lekarska? 
 
  • Uczelnia nie przedstawiła opisu efektów uczenia się przyjętych dla wnioskowego kierunku studiów. Uczelnia deklaruje, że przyjęła wszystkie efekty uczenia się określone w standardzie kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, zawartym w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 755), a ich ostateczny opis został utworzony w oparciu o współpracę z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego, jednak nie dokumentuje tej współpracy, jak również nie przedstawia przyjętych efektów uczenia się.
 
  • Uczelnia nie spełniła warunku, zgodnie z którym program studiów o profilu ogólnoakademickim obejmuje zajęcia związane z prowadzoną w uczelni działalnością naukową w dyscyplinie, do której przyporządkowany jest kierunek studiów, w wymiarze większym niż 50% liczby punktów ECTS możliwych do uzyskania w cyklu kształcenia. We wniosku skierowanym do PKA Uczelnia wspomina tylko o jednym projekcie naukowym z zakresu ginekologii"
 
  • Uczelnia uznała, że liczba punktów ECTS umożliwiająca ukończenie studiów na kierunku lekarskim nie może być mniejsza niż 326, co jest niezgodne ze standardem kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu Lekarza;
 
  •  Uczelnia nie przedstawiła charakterystyki programu studiów w zakresie liczby punktów ECTS uzyskiwanych podczas zajęć prowadzonych z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęcia studentów, a także liczby ECTS uzyskiwanych podczas zajęć z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. 
  • nieprawidłowa kolejność zajęć, zajęcia z chorób skórnych i wenerycznych zaplanowano w semestrze V, równolegle z zajęciami z zakresu propedeutyki interny. Zajęcia z chorób skórnych i wenerycznych powinny być realizowane w semestrach późniejszych z uwagi na fakt występowania skórnych objawów chorób ogólnoustrojowych. Z kolei zajęcia z farmakologii klinicznej zaplanowano w semestrze X, tymczasem wiedza z tego zakresu powinna być wykorzystywana podczas zajęć z medycyny klinicznej- brak zajęć z anatomii na pierwszym roku.
 
  • Uczelnia nie przedstawia zasad wyboru zajęć fakultatywnych, co nie pozwala na ocenę, czy zostanie spełniony warunek określony w standardzie kształcenia na kierunku lekarskim, dotyczący zajęć fakultatywnych.
 
  • Uczelnia nie zapewnia infrastruktury niezbędnej do prowadzenia kształcenia na kierunku lekarskim. Brak informacji o liczbie sal wykładowych i seminaryjnych, z których korzystają studenci Akademii Kaliskiej, oraz brak informacji o całkowitej liczbie studentów nie pozwala na ocenę dostępności miejsc w tych salach dla studentów wnioskowanego kierunku. Uczelnia deklaruje, że buduje Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych (drugie?), w którym będą nowe sale wykładowe i seminaryjne, ale nie informuje o zaawansowaniu budowy i planowanym terminie oddania MCSM do użytku. Uczelnia nie zapewnia odpowiedniego do potrzeb kierunku lekarskiego wyposażenia pracowni anatomii. Brakuje na przykład stołu anatomicznego czy programów komputerowych do nauki anatomii. Uczelnia deklaruje, że zapewni studentom te pomoce, jednak nie przedstawia żadnych konkretnych informacji w tym zakresie, np. co i kiedy zakupi i czy posiada odpowiednie środki finansowe. Uczelnia deklaruje, że zajęcia w prosektorium będą odbywały się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu, jednak nie przedstawiła odrębnej umowy w tym zakresie ani żadnej informacji o wyposażeniu prosektorium szpitalnego i warunkach kształcenia studentów w zakresie anatomii prawidłowej. Nie przedstawia także informacji o sposobie organizacji tych zajęć. We wniosku Uczelnia nie wspomina o pracowni biologii molekularnej, pracowni biochemicznej, mikrobiologicznej, patomorfologicznej, posiadaniu preparatów histologicznych.

O kierunku lekarskim na kaliskiej uczelni można przeczytać także w artykule na stronie  RynekZdrowia.pl:  Zawiadomienie do prokuratury ws. kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Kaliskim. W tle kłótnia na Facebooku

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować