Edukacja

Akademia Kaliska otrzymała pozwolenie na otwarcie kierunku lekarskiego!

2022-12-19 09:37:06 red

Pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim otrzymała od ministra Edukacji i Nauki Akademia Kaliska. Profil zacznie funkcjonować od października 2023 roku. Według ustaleń w pierwszym naborze będzie 60 miejsc na studiach stacjonarnych.

fot. MW
fot. MW

- Chciałbym zakomunikować, że 15 grudnia minister Edukacji i Nauki udzielił Akademii Kaliskiej pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim. Bardzo się z tego cieszę i chciałbym podziękować parlamentarzystom za wszelkie wysiłki, które doprowadziły do tego, że mamy formalne pozwolenie na utworzenie tego kierunku z rekrutacją od października 2023 roku – mówi prof. Andrzej Wojtyła rektor Akademii Kaliskiej – Był to bardzo długi proces. Wystąpiliśmy o pozwolenie na utworzenie tego kierunku w marcu 2022 roku – dodaje.

Pozwolenie MEiN poprzedziły liczne kontrole i wizytacje – Nie obyło się bez pewnego rodzaju problemów, które napotykaliśmy w tym procesie. Niespodziewanie pod koniec maja rozpoczęła się u nas kontrola NIK w zakresie przygotowania do materialnego, lokalowego i kadrowego utworzenia studiów lekarskich. Była to kontrola doraźna. Jestem politykiem i wiem, że kontrole doraźne nieplanowe są tworzone na interwencje parlamentarzystów – mówi rektor Andrzej Wojtyła – Kontrola zakończyła się 18 listopada. W wystąpieniu pokontrolnym nie ustalono żadnych zaleceń. Kontrola wykazała wzorowe przygotowanie do kształcenia na kierunkach nauk o zdrowiu – dodaje.

- To wielki dzień dla Kalisza, ale też dla nas wszystkich. Trzeba marzyć i wyznaczać sobie dalekosiężne cele i je osiągać – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

- Kilkuletnie wysiłki rektora oraz całego środowiska najpierw PWSZ, a później Akademii kaliskiej przynoszą piękne owoce – mówi prezydent Krystian Kinastowski – Bardzo cieszymy się, że Kalisz dołącza do około 20 ośrodków w Polsce, które na kierunku lekarskim będą mogły kształcić młodych ludzi. To podnosi rangę naszego miasta jako liczącego się ośrodka akademickiego – dodaje.

Z informacji przekazanych przez rektora wynika, że na kierunku lekarskim będzie 60 miejsc. Na uczelni zostaną wkrótce uruchomione kursy przygotowawcze na nowy kierunek.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować