Na wiosnę - oskoła!

2011-03-31 21:28:59 Robert Sigmundsson TŻA

Wolność – to brak pośpiechu.Nie jest prawdziwie wolnym, kto jest zmuszony żyć w ciągłym pędzie.Wolno Wędzone Pstrągi i sery oraz świeży sok brzozowy w Grodzie Piastów na kaliskim Zawodziu.Niedzielne popołudnie od godz. 12.00

Wolność – to brak pośpiechu.
Nie jest prawdziwie wolnym, kto jest zmuszony żyć w ciągłym pędzie.
Towarzystwo Żywej Archeologii zaprasza na kolejny pokaz Wolnego Wędzenia.] Tym razem do Wędzarni Kaliskiego Grodu Piastów na Zawodziu ponownie trafią świeżo złowione pstrągi oraz białe twarogi. Przez 2 dni i noce poddawane wędzeniu zgodnie z tradycjami kulinarnymi naszych Przodków w niedzielę od godz. 12.00 będą poddawane ocenie Kaliszan.
Dodatkową atrakcją będzie możliwość skosztowania oskoły - tradycyjnego napitku pijanego w całej Słowiańszczyźnie o tej porze roku.
Jest to nic innego jak sok brzozowy. Świeży, niepasteryzowany, ma działanie oczyszczające i lecznicze: odtruwa i wzmacnia organizm, reguluje przemianę materii, wypłukuje z przewodów moczowych złogi skrystalizowanych minerałów i ich soli, a stosowany zewnętrznie odżywia włosy i wybiela piegi.
Sok z brzozy pozyskiwany był od zarania dziejów przez naszych słowiańskich przodków i jeszcze przed II Wojną Światową nie było zacnej restauracji, w której nie podawano by oskoły. Napitek ten był znany, popularny i ceniony za swoje walory i gościł na każdym polskim stole. Zbieramy go ze zdrowych brzóz z szacunkiem dla tych pięknych drzew i troską o ich dalszy prawidłowy wzrost.
W dawnych czasach brzozę czcili Celtowie, Słowianie i inne ludy, była poświęcona Mokoszy, władczyni płodności, deszczu, wody. Uderzenie gałązką brzózki miało pobudzić nasze siły witalne, stąd obyczaj Śmigusa u początku wiosny i przy Wielkanocy. Zasadzona przy grobie brzoza miała chronić przed duchami, wg chrześcijan podobny cel miał spełniać krzyż brzozowy. Przypisywano jej magiczne działanie – z jej pomocą można było pozbyć się wycieńczenia i dreszczy. Gałązek brzozowych używano na wianki i do zdobienia domów czasie Zielonych Świątek oraz na palmy w czasie Niedzieli Palmowej. Na brzozowej korze wypisywano prośby do duchów lub "Białej Pani" i wieszano je na brzózce.
Radiesteci twierdzą, że brzoza ma pozytywną energię i dotykanie jej i przebywanie w bliskim jej sąsiedztwie jest bardzo korzystne.
Niedzielne popołudnie w Kaliskim Grodzie Piastów na Zawodziu - Rezerwacie Archeologicznym Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej umilą barwne opowieści odzianych w średniowieczne stroje pasjonatów z Towarzystwa Żywej Archeologii, którzy prócz proponowania oskoły będą również dawać pokaz otrzymywania dziegciu z kory brzozowej.
Od 12.00 w niedzielę i przez całe niedzielne popołudnie.
Koszt: 10zł, w tym porcja oskoły, Wolno Wędzonego Pstrąga i surówek.
Zapraszamy!

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować