Społeczne

Mural na ścianie kamienicy przy Złotym Rogu? Jest propozycja jednego z radnych

2023-01-23 17:30:00 BK

Radny Leszek Ziąbka zgłosił propozycję namalowania muralu na ścianie kamienicy przy Złotym Rogu. Co miałby przedstawiać i jaka będzie decyzja miasta?

Fot. BK
Fot. BK

Radny Leszek Ziąbka złożył interpelację dotyczącą wykonania muralu na ścianie jednej z kamienic znajdujących się przy Złotym Rogu. Mural przedstawiałby obraz „Calisia ptolemeuszowa” artysty plastyka Michała Dobriaka, honorowego obywatela Miasta Kalisza, który znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. 

- W obecnych czasach, gdy miasto przeżywa dynamiczny rozwój, mural o tematyce historycznej,
który przedstawiałby Kalisz jako miejscowość o najstarszej metryce pisanej w Polsce, miałby
duże znaczenie edukacyjne, budujące tożsamość mieszkańców naszego miasta - pisze w interpelacji radny Leszek Ziąbka.

Michał Dobriak urodził się w Kaliszu 6 sierpnia 1904 roku, tu zmarł 31.05. 2001 roku. Pochowany został na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w rodzinnym mieście. Był synem Michała i Leonii z d. Buntzler. Naukę w miejscowej szkole ewangelickiej 10-letniemu wówczas chłopcu przerwał wybuch I wojny światowej. Wraz z rodziną wyjechał do Rosji. W Moskwie rozpoczął naukę w gimnazjum, którą dokończył po powrocie do Kalisza w roku 1918.

W okresie 1919-1921 był z kolei uczniem gimnazjum rosyjskiego w Warszawie. Stamtąd znów
powrócił do Kalisza, gdzie w roku 1923 ukończył kurs prawosławnego duchownego (zdał egzamin diakona, ale nie został wyświęcony). Ważnym szczegółem jest fakt, iż miało to miejsce w kaliskim obozie dla internowanych Ukraińców (ojciec Michała Dobriaka był Ukraińcem, a jego matka z pochodzenia Niemką). W 1924 roku zdał egzamin maturalny w gimnazjum ukraińskim. Na lata 1926-27 przypadła służba wojskowa w 29. Pułku Strzelców Kaniowskich. Bezpośrednio po jej zakończeniu starał się o przyjęcie na Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie. Były z tym pewne kłopoty, bowiem Ministerstwo Oświaty nie chciało uznać matury kaliskiego gimnazjum ukraińskiego: ostatecznie jednak przyjęto go na Wydział Sztuk Pięknych wileńskiej uczelni, jako wolnego słuchacza. Tam zetknął się z wieloma renomowanymi już artystami, a także znanymi historykami i teoretykami sztuki. Był uczniem znanych malarzy, miedzy innymi Ferdynanda Ruszczyca i Ludomira Ślendzińskiego. Po ukończeniu studiów w 1934 roku znów zamieszkał w Kaliszu. Podjął pracę w Fabryce Tekstylnej Braci Millerów, gdzie opracowywał szablony do tkanin. Zmobilizowany w 1939 roku wziął udział w kampanii wrześniowej. Rozbrojony wraz z całym oddziałem w Haliczu, przez Wilno przedostał się do Kalisza, gdzie do zakończenia wojny pracował, jako kreślarz w Zarządzie Nieruchomości. Zarejestrowany w 1945 roku w kaliskim Wydziale Kultury i Sztuki, jako artysta-malarz zaczął przyjmować zamówienia na obrazy i portrety od Zarządu Miasta. W roku następnym został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Kilkakrotnie zmieniał miejsca pracy: był nauczycielem rysunku, kreślarzem przy wykopaliskach archeologicznych, malarzem tkanin w Spółdzielni Ludowo-Artystycznej i portrecistą w Spółdzielni Fotografów. Michał Dobriak zalicza się do grona artystów znaczących, których nazwiska odnotowuje historia sztuki polskiej. Jednocześnie pozostaje prawie nieznany i niedoceniony, nawet w rodzinnym mieście. Mural, który pokazywałby wizję Kalisii ptolemeuszowej przed wiekami, autorstwa Michała Dobriaka, który przybliżyłby szerszemu gronu kaliszan jego twórczość.

Jak pomysł ten rozpatruje Miasto?

- Wspomniane kamienice stanowią własność prywatną, co w znacznym stopniu utrudnia możliwość realizacji podobnego przedsięwzięcia przez Miasto we wskazanej lokalizacji. Niemniej jednak w miarę możliwości finansowych, zgodnie z polityką dbania o estetykę przestrzeni publicznych, tego typu inicjatywy będą sukcesywnie realizowane na terenie Miasta Kalisza. Cennym jest zwrócenie uwagi na postać uzdolnionego artysty plastyka związanego z Kaliszem Michała Dobriaka. Warto przybliżyć mieszkańcom Miasta jego twórczość - odpowiada prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować