Społeczne

Możliwe przekroczenie pyłu PM10

2023-01-27 12:01:49 UM Kalisz

Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Poznaniu informuje, że dziś, 27 stycznia istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

zdjęcie ilustracyjne/ Pexels.com
zdjęcie ilustracyjne/ Pexels.com

Szczególnie narażone na utratę zdrowia, z powodu wdychania zanieczyszczonego powietrza, są osoby cierpiące na przewlekłe choroby serca (zwłaszcza niewydolność serca, chorobę wieńcową), układu oddechowego (np. astmę), nowotwory. Do tej grupy zaliczają się także osoby starsze, kobiety w ciąży, małe dzieci oraz ozdrowieńcy.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Osoby z problemami kardiologicznymi mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia, np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

W przypadku zagrożenia związanego z przekroczeniem pyłu PM10 w powietrzu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, nie wolno wietrzyć pomieszczeń, nie jest zalecanie palenie w kominku.

Osoby chore powinny pamiętać o przyjmowaniu lekarstw. W przypadku nasilenia objawów chorobowych konieczna jest konsultacja z lekarzem, który może także zalecić noszenie maki antysmogowej.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować