Możesz dostać wezwanie na komisję wojskową...

2011-04-05 12:03:23 Aga

Wczoraj, 4 kwietnia rozpoczęła się w Polsce tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Na terenie Miasta Kalisza realizowana będzie do 5 maja br. Do stawienia się do kwalifikacji wzywani są mężczyźni rocznik 1992 oraz starsze roczniki, które zalegają z kwalifikacją.

Aga
Aga
O kwalifikacji podczas spotkania z dziennikarzami opowiadał podpułkownik Andrzej Krupiński.
Kwalifikacja wojskowa organizowana jest co roku. W tym roku jest ona przesunięta na kwiecień, maj i czerwiec. Jej zadniczy cel to określenie kategorii zdrowia osób odbywających kwalifikację wojskową. Kwalifikacji wojskowej podlegają w tym roku mężczyźni rocznik 1992 oraz starsze roczniki, które z jakiś przyczyn w poprzednich latach nie stawiły się do kwalifikacji wojskowej. Jak wspomniałem celem kwalifikacji jest określenie kategorii zdrowia: A, B, C, D lub E. W dniu kwalifikacji następuje z urzędu przeniesienie do rezerwy. Oprócz tego w czasie kwalifikacji wojskowej realizowane jest zadanie ze strony administracji wojskowej, którą jest Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kaliszu polegające na założeniu ewidencji wojskowej na potrzeby gromadzenia rezerw osobowych i na potrzeby obronności. Podczas kwalifikacji wojskowej realizowana jest także szeroko pojęta promocja służby wojskowej, szkolnictwa zawodowego, narodowych sił rezerwowych itd.
Na kwalifikację wojskową wzywane są również kobiety o specjalnościach związanych ze służbą zdrowia, pielęgniarki, studentki medycyny, psychologii czy wszystkie panie, które chcą na ochotnika pójść do wojska.
Badanie nie odbiega od tego, które przeprowadzaliśmy przed kilkoma laty. W jego ramach określamy kategorię zdrowia badanego. Badanie jest schematyczne. To badanie od czasu, gdy nie ma obowiązku odbycia okresowej służby wojskowej jest nieco mniej stresujące dla osób podlegających kwalifikacji - mówił na konferencji doktor Jerzy Nowicki, Przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej.
Każdego dnia wzywanych jest trzydzieści kilka osób podstawowego rocznika plus kilka osób ze starszych roczników, które mają zaległości. Bywa tak, że kiedy wcześniej służba wojskowa była obowiązkowa, wiele osób robiło wszystko, by się do niej nie zakwalifikować, teraz kiedy nie jest obowiązkowa, jest wręcz odwrotnie. Wielu robi wszystko, by mieć kategorię A, by być zakwalifikowanym do służby wojskowej lub pracy w zawodach pokrewnych: policji, straży pożarnej i in. Stawiennictwo jest bardzo dobre, na poziomie około 95% - opowiadał Aleksander Quoos, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Kaliszu.
Stawienie się do kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe. Nieotrzymanie wezwania nie zwalnia od konieczności stawienia się. Naszym obowiązkiem jest przymuszenie do stawienia się, jeśli jest to możliwe, łącznie z doprowadzeniem przez policję. Wszystkie przypadki tych, którzy się nie stawili i nie usprawiedliwili swojej nieobecności, zgłaszamy prokuraturze. Ta kieruje sprawę do sądu lub doszukując się jakiś czynników, sprawę umarza - uzupełnia Quoos.
W sumie jeśli chodzi o WKU w Kaliszu do kwalifikacji z rocznika podstawowego powoływanych jest 5000 osób, przy czym najwięcej osób z Kalisza – ok. 600 osób, w powiecie ponad 600, w Ostrowie Wielkopolskim - 1200. Jeśli chodzi o panie, będzie ich prawie 60.
Przy okazji konferencji prasowej podpułkownik wspomniał, że od stycznia br. Wojskowa Komisja Uzupełnień w Kaliszu zmieniła swój zasięg terytorialny i obejmuje osiem powiatów. Doszły nam powiat ostrowski, krotoszyński, ostrzeszowski i kępiński. Swoim zasięgiem obejmujemy ok. 50 gmin.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ