Morskie opowieści Bartka Czarcińskiego

2016-11-04 09:30:00 red.

Niezwykłe zdjęcia i opowieści z nad wielkiej wody przywiózł dla nas 29-letni kaliszanin, który wypłynął w samotny rejs dookoła świata. Udało się mu przepłynąć 10 tyś. mil morskich, czyli 1/3 planowanej trasy, dopóki Jachtu nie zatopiła fala na Oceanie Indyjskim. Osobiście opowie nam o swoich wrażeniach już 16 listopada w Komoda Club. Na Calisia.pl będzie można zobaczyć transmisje live z tego spotkania!

8 metrów własnoręcznie zbudowanego jachtu „Perła”, 420 litrów wody i prawie 400 kg jedzenia – tak Bartek Czarciński przygotował się na wyczyn na skalę światową i dookoła świata. Wyruszył 4 czerwca na wyprawę, która miała trwać i liczyć 28 tys. mil morskich. Były to najdłuższy rejs bez zawijania do portów i pomocy z zewnątrz.

Przebieg wyprawy śledziliśmy na bieżąco, Bartek nadsyłał nam zdjęcia i prowadził dziennik. Pokazywał nam jak wielka woda może być niebezpieczna, ale też spokojna i piękna. Widzieliśmy jego codzienne przygotowywanie posiłków, pieczenie chleba, radzenie sobie z nadmiarem śmieci, które gromadziły się na pokładzie, a także trzymaliśmy kciuki, kiedy przez zderzenie z innym obiektem pływającym nasz kapitan złamał maszt.

4 października jednak “Perła” została przewrócona przez falę na Oceanie Indyjskim. Kpt. Bartek cały i zdrowy trafił do Port Elizabeth, w południowej części Republiki Południowej Afryki, a 9 października powrócił do kraju. Przepłynął ponad 10 tys. mil, czyli ponad 1/3 planowanej trasy. “Perła”, czyli Jacht, który Bartek Czarciński budował przez niemal 5 lat został zatopiony.

Bartek urodził się w Kaliszu, tutaj się wychowywał i tutaj mieszka. Młody kaliszanin od 10 lat, zawodowo związany z żeglarstwem. Jest instruktorem oraz współwłaścicielem w Szkole Żeglarstwa MORKA. W wieku 25 lat stwierdził, że czas najwyższy na realizację wyzwania, jakim jest opłyniecie świata na samodzielnie zbudowanej łódce.

16 listopada o godzinie 18:00, w Komoda Club ul. Niecała 6a, wysłuchamy najciekawszych przygód kpt. Bartka Czarcińskiego. Na portalu Calisia.pl będziecie mogli obejrzeć również transmisję live z tego spotkania.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ