Edukacja

Mobilne laboratorium dla dzieci i nie tylko. W Kaliszu otwarto nietypową wystawę edukacyjną [zdjęcia, wideo]

2024-01-05 15:04:56 redakcja@calisia.pl

W piątek, 5 stycznia w Szkole Podstawowej nr 18 w Kaliszu nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy popularnonaukowej „Obecni inżynierowie - przyszłym inżynierom!". Wystawa składa się z 12 eksponatów, które w niecodzienny sposób pokazują najciekawsze zjawiska ze wszystkich podstawowych dziedzin wiedzy: fizyki, biologii, matematyki czy historii. 

fot. calisia.pl
fot. calisia.pl

Wystawa interaktywna, która pojawiła się w szkole przy ul. Podmiejskiej to mobilne interaktywne laboratorium. Jej adresatami są uczniowie szkół podstawowych, zarówno polscy, jak i ukraińscy. Celem Mobilnego Laboratorium jest zwiększenie dostępu do edukacji dla dzieci pozbawionych możliwości nauki, uchodźców z Ukrainy oraz dzieci w międzynarodowych klasach integracyjnych. 

,,Jako Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy pomagamy rodzinom i dzieciom ukraińskim w adaptacji w Polsce, tego, by mogły się tutaj odnaleźć. Dla nich to nie jest łatwa sytuacja. Z jednej strony nowe środowisko, nowe otoczenie, z drugiej tragiczna sytuacja u nich w domu. Zastanawialiśmy się co zrobić, by integrować i pomagać rozwijać nie tylko ten element związany z adaptacją w polskich warunkach, ale też taką koedukacją i wspólnym poznawaniem się tych dwóch kultur. Uznaliśmy, że takie rozwiązanie poprzez zabawę, taką doświadczalną naukę, to będzie dobre rozwiązanie. Poprosiliśmy naszych partnerów z Centrum Nauki Kopernik o to, żeby nas wsparli w tworzeniu jak najbardziej otwartych i możliwie atrakcyjnych dla dzieci eksponatów. W ten sposób powstało nasze laboratorium, które jest pierwszą taką inicjatywą w Wielkopolsce i w Kaliszu." - mówił podczas otwarcia wystawy menadżer projektu, Adam Ługiewicz. 

W uroczystości otwarcia wystawy w Szkole Podstawowej nr 18 w Kaliszu wzięli udział: wiceprezydent  Kalisza Grzegorz Kulawinek, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta Kalisza Marian Durlej, kaliscy radni, Naczelnik Wydziału Edukacji Miasta Kalisza Ewelina Dudek, dyrektorzy kaliskich szkół podstawowych, menadżer projektu z ramienia Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy Adam Ługiewicz, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Wielkopolski Klaster Lotniczy oraz kaliskiej filii Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza Jacek Kwieciński, Renata Mocny oraz Kinga Balcerzyk.

,,Dla ucznia i dla nas wszystkich, to co możemy dotknąć, poczuć, zobaczyć jest ciekawsze niż treści encyklopedyczne. Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj spojrzeć nie tylko na matematykę, fizykę, ale także na inżynierię, które jest temu bliska. Gratuluję inicjatywy!" - mówił wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek.

Wśród eksponatów znajdziemy m. in.: człowiek-układanka; klapkofon - nietypowy instrument z plastikowych rur, w którym do gry służą klapki; hulajnoga z odwróconą kierownicą; kalejdoskop twarzy; lustro Fresnela; łuk architektoniczny czy koła zębate. W wystawie pojawiły się wątki inżynierskie: mechanika, maszyny proste czy inżynieria lądowa. 

Wystawa zorganizowana została przez Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy i jest udostępniona kaliszanom dzięki współpracy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza z Fundacją Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Mobilne laboratorium jest częścią programu Małej Akademii Nauk, a Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy jest autoryzowane przez ukraińskie Ministerstwo Edukacji i działa we współpracy z Centrum Nauki Kopernik. 

Zobacz, jak prezentuje się mobilne laboratorium!

Wystawa jest dostępna dla uczniów ze wszystkich szkół podstawowych, dla których Miasto jest organem prowadzącym. Do 31 stycznia pod okiem ekspertów będą organizowane grupowe zajęcia koordynowane przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Kalisza.

W wybrane dni w godzinach popołudniowych mobilne laboratorium będzie dostępne bezpłatnie dla wszystkich, którzy się zgłoszą na adres we@um.kalisz.pl lub pod nr tel 623666602.   Przewidujemy sesje po uzyskaniu min 15 osobowych grup w godzinach od 16.00 do 18.00 w następujące dnie: 11.01 (czwartek), 17.01 (środa), 19.01 (piątek), 23.01 (wtorek), 24.01 (środa), 26.01 (piątek), 29.01 (poniedziałek).

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować