Młodzież aktywna i wykształcona

2010-09-08 17:51:01 Krzysztof Grabowski, rzecznik PWSZ

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu zakończyła współrealizację projektu „Młodzież w Liskowie – aktywna i wykształcona”. Młodzi liskowianie otrzymali certyfikaty i zestawy książkowe wspomagające przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Całość kosztów związanych z projektem sfinansowała Unia Europejska.

Realizowany od marca bieżącego roku projekt zakładał integrację społeczną mieszkańców gminy Lisków. Władze uczelni i gminy wraz z zarządem TWP uznały, że cel ten można i należy osiągnąć poprzez zorganizowanie zajęć pozalekcyjnych dla młodych liskowian. Znacznie niższa niż średnia dla województwa wybieralność przedmiotów ścisłych na maturze w powiecie kaliskim zadecydowała o wyborze przedmiotów – młodych liskowian miała zintegrować wspólna nauka matematyki, fizyki i chemii.
– Województwo wielkopolskie jest na końcu listy w raportach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej jeśli chodzi o poziom kształcenia w zawodach matematyczno-przyrodniczych, także świetnie się stało, że te 90 godzin kursu zostało spożytkowane właśnie na te przedmioty – mówi Hanna Sierocka z poznańskiego TWP, będącego głównym beneficjentem projektu.
Do programu przystąpiło 12 uczennic i 8 uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych z terenu gminy Lisków. Wszyscy musieli charakteryzować się którąś z cech wykluczenia społecznego: ubóstwem, niepełnosprawnością, uzależnieniem, bezdomnością oraz brakiem zatrudnienia lub też znajdować się pod opieką takiej osoby. O tym, jak trudno jest dotrzeć do takich środowisk, wiedzą najlepiej pracownicy gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, którym wójt gminy powierzyła rekrutację uczestników projektu.
Do końca półrocznego projektu dotrwało aż 17 uczestników. To dużo, biorąc pod uwagę problemy z jakimi przyszło im zmierzyć się w tak młodym wieku. Gratulując im osiągniętego sukcesu, rektor kaliskiej PWSZ prof. zw. dr inż. Jan Chajda wskazywał na potrzebę dalszego kształcenia i rozwijania się.
– Już dziś zapraszam Was na studia do kaliskiej PWSZ. Jako nasi prawie już studenci możecie liczyć na pierwszeństwo w ubieganiu się o indeks – zapewniał młodych liskowian profesor Chajda. – A chętnych do studiowania w Kaliszu nie brakuje. Mogę to już powiedzieć, bo zakończyliśmy pierwszy etap rekrutacji, który – biorąc pod uwagę niż demograficzny i związane z nim problemy większości polskich uczelni – wypadł dla nas bardzo pomyślnie. Na tym jednak nie poprzestajemy, bo nauczeni doświadczeniem z lat ubiegłych kiedy to po zakończonym naborze nadal napływały podania o przyjęcie na studia, pragniemy dać szansę tym, którym z różnych względów nie powiodło się na innych uczelniach. Zdajemy sobie sprawę, że postępujący kryzys zmusza do podejmowania trudnych decyzji. Wielu studentów przerywa studia w dużych ośrodkach akademickich ze względu na sytuację finansową. Powracają do swoich rodzinnych stron z poczuciem straconego czasu i zmarnowanego trudu. My wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom i umożliwiamy kontynuację studiów w pobliżu miejsca zamieszkania – uzasadniał przedłużoną na wrzesień rekrutację rektor Chajda.
Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty oraz zestawy książek ułatwiających dalszą naukę i odpowiednie przygotowanie do matury z przedmiotów ścisłych. Najlepszych natomiast nagrodzono również książkami. W ramach pokazów z zakresu fizyki i chemii uczniowie mogli wykazać się wiedzą i umiejętnościami, jakie nabyli podczas zajęć.
Kaliska uczelnia przystąpiła do projektu jako partner poznańskiego Oddziału Regionalnego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. W realizacji podobnych przedsięwzięć ma już spore doświadczenie, bo w uczelni z każdym rokiem przybywa programów kształcenia ustawicznego –Uniwersytet Trzeciego Wieku, Uniwersytet dla Rodziców, Uniwersytet Licealisty, Uniwersytet Gimnazjalisty i Politechnika Dziecięca sprawiają, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu staje się coraz bardziej wielopokoleniowa.
Chęć dalszej współpracy na rzecz mieszkańców regionu deklarują wszystkie trzy strony podpisanego w marcu porozumienia.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować