Międzynarodowy Rok Lasów

2011-03-31 21:24:58 Aga

Jak ważne są lasy i jak duże jest ich znaczenie dla naszego życia i równowagi? Pytanie bardzo proste i chyba wszyscy znamy na nie odpowiedź. Mimo to często o znaczeniu terenów zielonych zapominamy. Dlatego rok 2011 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych „Międzynarodowym Rokiem Lasów”.

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
Ziemię pokrywają 4 miliardy hektarów lasów. To 31% wszystkich kontynentów. W Europie lasy pokrywają 160 milionów hektarów powierzchni kontynentu. Nasz kraj jest w 1/3 pokryty lasami. Ich wielkość to 9 milionów hektarów. Lasy dostarczają człowiekowi drewna, grzybów czy jagód. Są ostoją dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Wytwarzają tlen, chronią przed szkodliwym wpływem przemysłu. Są też miejscem wypoczynku. Organizacja Narodów Zjednoczonych postanowiła promować lasy, ich dobroczynne działanie i mnogość funkcji, ustanawiając rok 2011 „Międzynarodowym Rokiem Lasów”. Decyzję podjęto już w grudniu 2006 roku w czasie 61. sesji zgromadzenia.
Międzynarodowy Rok Lasów ma też swoje logo - mówi Joanna Zalejska - Niczyporuk z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie - logo to zostało ustalone przez ONZ. Kiedy na nie patrzymy mamy sobie uzmysłowić, że człowiek jest w centrum, ale nie jest sam. Otacza go z każdej strony przyroda, która pełni wszelakie funkcje gospodarcze, społeczne, ochronne. Mamy na tym logo liście, powietrze, zwierzęta i właśnie drzewo, które przez całe życie towarzyszy człowiekowi.
W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie zainaugurowano już obchody Międzynarodowego Dnia Lasów. W „Powozowni” gości przywitał dyrektor placówki Benedykt Roźmiarek, który mówił o celach, jakie przyświecały Organizacji Narodów Zjednoczonych kierując naszą uwagę w bieżącym roku właśnie na lasy. Niezwykły rok, którego celem jest podniesienie świadomości na temat zrównoważonego rozwoju lasów, ich ochrony a także zagadnień zrównoważonej gospodarki leśnej.
Ten rok pod względem działalności jest wyjątkowy dla Ośrodka Kultury Leśnej. Wśród bogatej i regularnie realizowanej edukacji proekologicznej las i jego znaczenie teraz w sposób szczególny będą w centrum uwagi. Leśnicy będą przede wszystkim kłaść nacisk na tłumaczenie hasła„Międzynarodowego Roku Lasów” mówi Alicja Antonowicz: wszystkie nasze działania edukacyjne realizujemy pod hasłem „Las dla ludzi”. Także wszystkie konkursy, akcje, imprezy edukacyjne będą wpisywały się w te formułę. Oczywiście będziemy również otwierać wystawy czasowe. Konkursy, które będą realizowane w ramach tych obchodów będą właśnie ukierunkowane na wiedzę o lesie, ale nie tylko o polskim lesie, ale lasach Europy, lasach świata. W ten sposób chcemy podkreślić ten międzynarodowy rok lasów.
Co sekundę na świecie ginie bezpowrotnie 1 hektar lasów. W 24 krajach w ogóle już nie ma terenów zalesionych. Są to dane zatrważające. Leśnicy i polityka proekologiczna nie są w stanie zrekompensować tych strat i ich zahamować. Ilość wycinanych lasów jest uwarunkowana wieloma czynnikami oraz potrzebami ludzi zamieszkujących dany obszar czy kontynent. Tego procesu nie można zatrzymać, można jednak podnosić świadomość społeczeństw pracując na rzecz wzrostu znaczenia lasów dla naszego życia - zapewnia Piotr Grygiel, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu i wiceprezydent Europejskiej Unii Lasów. Europa jest w szczęśliwym położeniu, ponieważ ludzie zrozumieli jak ważne są lasy dla naszej egzystencji. Dlatego część lasów jest wycinana, ale proces zalesiania trwa. Jednak społeczeństwa rozwijające się potrzebują terenów pod inwestycje, pod budowy fabryk, domów. Tam lasy są wycinane w dużej ilości a ich odnowa nie jest zbilansowana. Człowiek mimo, że pomaga odradzać się lasom, jest równocześnie największym dla nich zagrożeniem. Najwięcej lasów ubywa w Ameryce Południowej i Afryce. Na kontynentach, które dynamicznie się rozwijają. Tam też znajdują się zasoby leśne, które mają znaczący wpływ na zachowanie równowagi klimatu - podaje statystyki Joanna Zalejska - Niczyporuk z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. W Europie jest dosyć dużo lasów. Około 46% powierzchni kontynentu to jest dość sporo, jednak niewystarczająco jeśli chodzi o obieg wody, dla którego mają ogromne znaczenie. Tutaj dominująca jest rola Amazonii. Ona produkuje niesamowite ilości deszczu, który powraca do nas nie tylko na tamtym kontynencie, ale pozwala zachować równowagę na całej kuli ziemskiej. Całe to zapotrzebowanie, bilans wodny, gospodarka wodna, musi być ustabilizowana. Stąd w ramach „Międzynarodowego Roku Lasów” prowadzenie szeroko zakrojonych działań, które mają uświadamiać, że lasy są źródłem tlenu, drewna, energii, a także wielu innych towarów i usług, wzbogacają różnorodność biologiczną, mają korzystny wpływ na środowisko (m.in. pochłaniają węgiel) oraz zapewniają miejsca pracy i piękne środowisko do życia i wypoczynku człowieka - przekonuje Alicja Antonowicz - Chcemy im powiedzieć, że to jest fantastyczne miejsce, gdzie mogą wspaniale spędzić czas, gdzie mogą odpocząć, zrelaksować się. Dodatkowo to miejsce, które bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, lecznicze właściwości drzew i zapachów przez nie wydzielanych są znane od wieków. Las daje też miejsca pracy. W związku z tym jest to miejsce przyjazne, do którego wszystkich zapraszamy.
ROZWIĄZANIE KONKURSU „MÓJ LAS”
Najważniejsza jest edukacja. Zaczynając od najmłodszych mamy pewność, że nauka nie „pójdzie w las” a świadomość, jakie jest znaczenie terenów zielonych dla naszego życia wzrośnie. Dlatego od lat ludzie lasu organizują konkurs zatytułowany „Mój Las”. Rozwiązanie XXIV edycji zmagań młodych ludzi miało miejsce w czasie inauguracji Międzynarodowego Roku Lasów. Na konkurs wpłynęły 34 prace wykonane indywidualnie bądź w kilkuosobowych zespołach. W sumie w tegorocznej edycji wzięło udział 62 uczestników. Nagrody wręczono w 3 kategoriach wiekowych. Najmłodsi musieli wykonać prace plastyczne, które odpowiadały na pytanie „Dlaczego lubimy wycieczki do lasu”. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych szkół podstawowych musieli napisać, w jaki sposób przyczyniają się do ochrony lasów. Najstarsi tegoroczni uczestnicy konkursu to gimnazjaliści. Ich zadaniem była praca pisemna, w której musieli odpowiedzieć na pytanie czy las jest miejscem, które chroni, żywi i ubiera
Laureaci:
I kategoria
Patrycja Wiśniewska
Martyna Maciaszek
II kategoria
Sonia Ogórkowska
Katarzyna Król
III kategoria
Marta Skrzypczak
XXIV edycja konkursu „Mój Las” nie znalazła zainteresowania wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ci, którzy prace wykonali otrzymali nagrody rzeczowe. Dyplomy wręczono również nauczycielom ze szkół, których uczniowie wzięli udział w konkursie. Najlepsze prace zostały wysłane do Warszawy do Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. Tam wezmą udział w drugim etapie konkursu
„LISTY Z LASU”, WYSTAWA PRAC ANNY WASZCZUK
Ukoronowaniem dnia inaugurującego „Międzynarodowy Dzień Lasów” był wernisaż Anny Waszczuk. Artystka od przeszło 30 lat mieszka z mężem leśnikiem w leśniczówce. Obserwacja zmieniającej się w zależności od pory roku a także na przestrzeni lat przyrody zaowocowała dziełami, które w pełni oddają charakter lasu. To listy oryginalne, bez tekstu. Skłaniające do własnej interpretacji, indywidualnego odczytania informacji mówi artystka: są to listy pisane moim własnym językiem, który powstaje na bazie moich obserwacji, przemyśleń. Wysłałam do tej pory już ponad 60 takich listów. Robię to od 2004 roku. Czasami dostaję odpowiedzi i jestem wtedy i szczęśliwa i zaskoczona a najbardziej podekscytowana, w jaki sposób adresat odczytał mój komunikat, jak przyroda, która została ukształtowana moimi rękoma do niego przemówiła.
To jedna z 11 wystaw, które zaplanowano na ten rok w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Leśnicy zapewniają, że w tym wyjątkowym dla nich i miejsca ich pracy roku wszystkie działania, czyli wystawy, wydawnictwa będą wyjątkowe. 2011 rok będzie też okazją do otwarcia kolejnej stałej wystawy z zakresu ochrony lasu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować