Kultura

"Koniec srebrnej nitki" - premiera książki poetyckiej Izabeli Fietkiewicz-Paszek

2022-10-06 10:00:00 Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka zaprasza w najbliższą środę (12 października) o godzinie 18.00 na spotkanie z Izabelą Fietkiewicz-Paszek. Poetycki wieczór w pałacyku przy Legionów poświęcony będzie jej najnowszej książce "Koniec srebrnej nitki".

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Czwarta w dorobku poetki książka to 22 sonety poświęcone pisarzom związanym z Kaliszem. Są w tym gronie zarówno twórcy z kanonu lektur szkolnych, jak i mniej popularni, poeci dawnych wieków i współcześni. Izabela Fietkiewicz-Paszek w swych sonetach rozmawia z Adamem Asnykiem, Marią Konopnicką, Marią Dąbrowską, Markiem Brymorą, Arkadiuszem Pacholskim, Aleksandrem Braude, Januszem Teodorem Dybowskim, Meirem Pakentregerem, Tadeuszem Petrykowskim, Łucją Gliksman, Adamem Chodyńskim, Marianem Cezarym Abramowiczem, Maciejem Maria Kozłowskim, Eligiuszem Kor-Walczakiem, Stefanem Otwinowskim, Herszelem Solnikiem, Tadeuszem Pniewskim, Janem Czarnym, Teodorem Tripplinem, Wojciechem Wyganowskim, Wandą Karczewską i Rozą Jakubowicz.

„Koniec Srebrnej nitki" wydany przez Zaułek Wydawniczy Pomyłka zdobią ilustracje Jarka Wójcika, polskiego artysty od lat mieszkającego w Australii. Poetycki tom powstał w ramach Programu „Goście Radziwiłłów”, którego organizatorem jest Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Projekt zyskał dofinansowanie w ramach stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury oraz finansowe wsparcie Urzędu Miasta Kalisza. W środowy wieczór w Bibliotece Głównej z poetką rozmawiał będzie Robert Kucińki, dyrektor Miejskiej Bibliotek Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, która objęła książkę patronatem.

Premierze poetyckiego domu towarzyszy zwiastun przygotowany przez Michała Kwiatkowskiego - Studio MIHA:

https://www.youtube.com/watch?v=Gaf7dXg8mNQ&list=PLyGeTFinUAAqwyNpeNlXJA4Pu2pmCN-3O&index=5 

Warto poznać kilka sonetów, które na prośbę poetki interpretuje Dariusz Szrada-Borzyszkowski:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLyGeTFinUAAqwyNpeNlXJA4Pu2pmCN-3O 

Izabela Fietkiewicz-Paszek urodziła się i mieszka w Kaliszu. Autorka wierszy, recenzji, felietonów, tekstów piosenek. Animatorka kultury, jedna z założycielek i prowadzących Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka w Kaliszu, współorganizatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej. Wydała wcześniej trzy książki poetyckie: Portret niesymetryczny (2010), Próby wyjścia (2011), Lipiec na Białorusi (2020). W tej chwili pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, w Filii nr 6 w Szczypiornie, gdzie realizuje m. in. cieszący się ogromnym uznaniem vlog poetycki „Krótka piłka”.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować