Kultura

Klasycy wiedeńscy dla klasyków z Kalisza. Koncert na inaugurację Roku Braci Kościelniaków

2023-03-12 19:00:00 red. za Filharmonia Kaliska

Rok 2023 w kaliskiej kulturze upłynie pod znakiem upamiętniania twórczości rodziny Kościelniaków. Filharmonia Kaliska zaprasza na uroczystą inaugurację obchodów Roku Braci Kościelniaków, które otworzy koncertem muzyki trzech klasyków wiedeńskich, z udziałem wybitnego pianisty Edwarda Wolanina.

Filharmonia Kaliska
Filharmonia Kaliska

Rada Miasta Kalisza ogłosiła rok 2023 Rokiem Braci Kościelniaków, aby właściwie uhonorować dokonania tej zasłużonej dla kaliskiej kultury rodziny. Trzej bracia — Tadeusz, Mieczysław i Władysław byli wszechstronnie utalentowanymi artystami plastykami, historykami oraz popularyzatorami wiedzy historycznej, dotyczącej nie tylko naszego miasta. Mieczysław Kościelniak jest jednym z najważniejszych artystów, którego twórczość z okresu, kiedy był więźniem hitlerowskich obozów zagłady, przetrwała wojenny czas i współcześnie wciąż jest przypominana i honorowana w formie wystaw i publikacji na całym świecie. Tadeusz Kościelniak również był wszechstronnym plastykiem, posługującym się wieloma technikami, znanym szczególnie z fascynacji architekturą oraz ikonografią i symboliką chrześcijańską. Władysław Kościelniak był z kolei jednym z najważniejszych historyków Kalisza i wielkim miłośnikiem kultury naszego miasta, a ślady jego twórczości artystycznej i edukacyjnej można znaleźć nie tylko na kartach jego książek, ale także na kaliskich ulicach utrwalone m.in. w pięknej, klasycznej formie sgrafitto.

Koncert, którym Filharmonia Kaliska uroczyście otworzy obchody Roku Braci Kościelniaków został pomyślany jako hołd dla autentycznego zainteresowania patronów roku, jakim darzyli oni muzykę klasyczną, czemu dawali wyraz także we własnej twórczości. Program koncertu obejmuje wybitne dzieła najważniejszych w historii muzyków z kręgu wiedeńskiego. Usłyszymy Symfonię nr 104 D-dur Josepha Haydna, Koncert fortepianowy nr 21 C-dur, KV 467 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Uwerturę Leonora III op. 72 Ludwiga Van Beethovena.

Arcydzieła muzyki symfonicznej wielkiej trójki klasyków wiedeńskich zinterpretuje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, którą dyrygował będzie dyrektor naczelny i artystyczny FK — Ruben Silva. Wyjątkowym akcentem będzie występ wybitnego pianisty Edwarda Wolanina. Artysta swój wielki talent ujawnił już w wieku 15 lat, kiedy to, jako najmłodszy w historii uczelni student, rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Nic dziwnego zatem, że obecny repertuar koncertowy pianisty jest bardzo bogaty i wszechstronny, obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok – od Domenico Scarlattiego do twórców muzyki współczesnej – szczególnie Romualda Twardowskiego. Edward Wolanin jako solista występował również z wieloma orkiestrami, m.in. Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, NOSPR, w Katowicach, grając pod batutą wielu wybitnych dyrygentów, m.in. Bogusława Madeya, Jerzego Maksymiuka, czy Antoniego Wita. Koncert, który poprowadzi muzykolog Witold Paprocki zostanie poprzedzony oficjalnym otwarciem obchodów Roku Braci Kościelniaków.

KLASYCY WIEDEŃSCY. Koncert na inaugurację Roku Braci Kościelniaków odbędzie się w piątek, 17 marca o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej (Aula UAM).

19.00 to nowa, stała godzina rozpoczęcia koncertów Filharmonii Kaliskiej w 2023 r.

Program:

Ludwig van Beethoven – Uwertura Leonora III op.72

Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert fortepianowy nr.21 C-dur, KV 467

Joseph Haydn – Symfonia nr. 104 D-dur

 

Edward Wolanin

W wieku 15 lat rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, jako najmłodszy w historii uczelni student. Odniósł wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych, m. in.: w 1989 r. został laureatem I nagrody na III Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt, otrzymując także szereg nagród specjalnych za najlepsze wykonanie etiud, nokturnów, polonezów i mazurków.

Repertuar koncertowy pianisty obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok – od Domenico Scarlattiego do twórców muzyki współczesnej – szczególnie Romualda Twardowskiego. Jako solista występował z wieloma orkiestrami, m.in. Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, NOSPR w Katowicach, grając pod batutą wielu wybitnych dyrygentów, m.in. Bogusława Madeya, Jerzego Maksymiuka, Antoniego Wita i innych.

Pianista bardzo chętnie koncertuje także jako kameralista, współpracując z wybitnymi artystami, jak Jerzy Artysz, Tomasz Strahl, Krzysztof i Kuba Jakowiczowie. Koncertował m. in. w Paryżu, Londynie, Wiedniu Rotterdamie, Berlinie, a także w Japonii, Chinach, Iraku, Jordanii, Tunezji, Kuwejcie, Nigerii, Meksyku i USA. Brał udział w renomowanych Festiwalach Muzycznych: w Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Mariańskich Łaźniach, Nohant, a jako kameralista także w Szlezwiku-Holsztynie i Montpellier.

Edward Wolanin dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płyt z muzyką solową i kameralną. W latach 2000-2001 nakładem Dux ukazały się dwie płyty z utworami F. Chopina. Znalazły się na nich Preludia op. 28, Mazurki op. 30 oraz transkrypcje utworów kameralnych i Allegro de concert op. 46 na fortepian i orkiestrę symfoniczną. W ostatnich latach ukazały się trzy płyty z muzyką Romualda Twardowskiego: Koncert na fortepian i orkiestrę, Mały koncert na fortepian i grupę instrumentów oraz Campane I z cyklu ,,Symfonie dzwonów” na fortepian (Acte Préalable). W 2006 roku ukazały się dwie płyty z muzyką kameralną wydane przez wytwórnię Dux: Sonata d-moll na skrzypce i fortepian op. 24 Józefa Wieniawskiego, nagrana z Patrycją Piekutowską (nominacja do nagrody Fryderyka 2006), oraz 2 cykle pieśni Karola Szymanowskiego Rymy dziecięce op. 49 do słów Kazimiery Iłłakowiczówny i Pieśni księżniczki z baśni op. 31 do słów Zofii Szymanowskiej, nagrane z Anną Mikołajczyk. W 2007 roku ukazały się w Meksyku Sonaty na skrzypce i fortepian Johannesa Brahmsa, nagrane z Eriką Dobosiewicz dla wytwórni fonograficznej Quindecim. W lipcu 2016 roku ukazała się najnowsza płyta artysty " Rzeka EN" z utworami Chopina, Rachmaninowa i Mahlera (DUX).

KUP BILET

17 marca 2023 r.

godz. 19:00

 

Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej

Edward Wolanin – fortepian

Ruben Silva – dyrygent

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować