Edukacja

Kierunek lekarski na Uniwersytecie Kaliskim będzie funkcjonował? Rzecznik UK: problem zerowych limitów przyjęć nie dotyczy Uniwersytetu Kaliskiego

2024-06-06 14:30:00 red.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia określający limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym w poszczególnych uczelniach w roku akademickim 2024/2025. Na liście uczelni nie ma Uniwersytetu Kaliskiego i innych, które nie posiadają zgody Polskiej Komisji Akredytacyjnej na rozpoczęcie kształcenia. Czy kierunek lekarski w Kaliszu może być zagrożony? Sprawę tłumaczy m.in. rzecznik UK Jakub Banasiak, a w obronie uczelni stają politycy PiS - poseł Przemysław Czarnek, Piotr Kaleta i Bartłomiej Wróblewski, kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, który określa limit przyjęć na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025. W projekcie nie uwzględniono uczelni, które nie posiadają zgody Polskiej Komisji Akredytacyjnej na rozpoczęcie kształcenia.

Jak wskazuje resort zdrowia w uzasadnieniu do projektu, ze względu na szczególną sytuację związaną z rozpoczęciem kształcenia na kierunku lekarskim dla roku akademickiego 2024/2025 aktualnie zgodę na prowadzenie studiów posiada 28 uczelni (w tym jedna uczelnia posiadająca filię) z 36 placówek. 

Dodaje, że osiem uczelni wyszczególnionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia ministra zdrowia z 7 lipca 2023 r. w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, które prowadziły kształcenie w roku akademickim 2023/2024 z negatywną opinią Polskiej Komisji Akredytacyjnej, jeszcze nie uzyskało zgody na kształcenie w roku 2024/2025.

Chodzi o:

  • Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego,
  • Poznańską Akademię Medyczną Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I,
  • Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach,
  • Politechnikę Wrocławską,
  • Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,
  • Społeczną Akademię Nauk z siedzibą w Łodzi,
  • Akademię WSB,
  • Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Targu.

Podmioty te obecnie podlegają doraźnej ocenie programowej w trybie art. 242 ust. 3 ustawy.  Podjęcie decyzji w sprawie określenia dla tych uczelni limitu przyjęć na rok akademicki 2024/2025 nastąpi po otrzymaniu ocen PKA.

Sprawę wyjaśnia i tłumaczy rzecznik prasowy Uniwersytetu Kaliskiego Jakub Banasiak.

- Proszę zwrócić uwagę, iż mamy do czynienia nie z rozporządzeniem, ale projektem rozporządzenia. Jak informuje portal forumakademickie.pl, praktyka z ostatnich lat pokazuje, iż rozporządzenie ukazuje się dopiero w lipcu, gdy rekrutacja na uczelniach jest już zakończona. Ale to tylko szczegół - wyjaśnia rzecznik. - W projekcie napisano, iż uczelnie, które nie otrzymały pozytywnej rekomendacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej, mają przyznany zerowy limit studentów  na pierwszy rok kierunku. Problem w tym, że projekt rozporządzenia odwołuje się do opinii Komisji sprzed dwóch lat. Tymczasem Polska Komisja Akredytacyjna przeprowadziła audyt w kwietniu br. i  18 kwietnia, podczas podsumowania wizyty, uzyskaliśmy zapewnienie o wydaniu pozytywnej rekomendacji. Pisemne potwierdzenie wydania pozytywnej opinii miało zostać przysłane w ciągu 6 tygodni od zakończenia audytu. Termin upływa dokładnie 30.05.2024 roku, a więc w Boże Ciało. Czekamy zatem cierpliwie na pismo z Polskiej Komisji Akredytacyjnej, chociaż ponosimy straty wizerunkowe - projekt rozporządzenia rezonuje w mediach o zasięgu ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym. Niestety, w większości przypadków dziennikarze powielają sam projekt, nie wdając się w szczegóły, a one są istotne. Trudno porównać sytuację Uniwersytetu Kaliskiego, który uzyska w ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin pisemne potwierdzenie pozytywnej rekomendacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej, z uczelniami, w których kontrola trwa. Przekonujemy kandydatów na studia i ich rodziców, żeby z ostrożnością podchodzili do medialnych doniesień i konfrontowali je z komunikatami uczelni. Trudno się zresztą dziwić zaniepokojeniu przyszłych studentów i ich rodziców. Reasumując: problem zerowych limitów przyjęć na kierunek lekarski nie dotyczy Uniwersytetu Kaliskiego.
 
6 czerwca w Kaliszu, przed Uniwersytetem Kaliskim odbyła się konferencja prasowa z udziałem
posła Bartłomieja Wróblewskiego, kandydata PiS do Parlamentu Europejskiego, posła Piotra Kalety i posła Przemysława Czarnka, którzy bronią kierunku lekarskiego na UK.
 
 
- To ważna sprawa dla lekarzy, pacjentów, polskiej medycyny i Ziemi Kaliskiej. Jestem twardym zwolennikiem tego my kierunek medyczny w Kaliszu funkcjonował. To jest ważne by powstawały kolejne ośrodki kształcące lekarzy, wysoko wyspecjalizowany personel medyczny. Osobą, która była orędownikiem tych zmian był minister Przemysław Czarnek - mówił podczas konferencji 6 czerwca poseł Bartłomiej Wróblewski, kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego. - To kolejna sprawa, w której deklaruję swoje wsparcie dla Kalisza. 
 
Podczas konferencji, w formie online obecny był także poseł PiS Przemysław Czarnek. 
 
 
- Uniwersytet Kaliski, który robi wielkie postępy w ostatnich latach, z Akademii stał się Uniwersytetem, podjął wielki trud, by stworzyć kierunek lekarski. Dlatego wielkie gratulacje dla Pana rektora Wojtyły i całego Senatu, pracowników naukowych, administracyjnych. To ciężkie zadanie i to rzecz, która służy państwu polskiemu. Lekarzy brakuje i my to widzimy w wielu miejscach, w szpitalach, gdzie brakuje lekarzy na dyżurach. Są lekarze, którzy mają po 400 godzin pracy miesięcznie, co jest szokiem. To wszystko dlatego, że brakuje lekarzy w Polsce a takie ośrodki jak UK, podjęły próbę tworzenia kierunku lekarskiego by kształcić więcej kadr - mówił Przemysław Czarnek. - Jedyną szansę by tę lukę zapełnić jest tworzenie nowych kierunków, miejsc i przestrzeni dla ludzi, którzy chcą studiować medycynę. Kalisz jest do tego dobrym miejscem i ma do tego możliwości oraz zaplecze szpitalne by uczyć na najwyższym poziomie lekarzy. 
 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować