Sport

Kaliszanin najlepszy w Everest Marathon!

2022-05-30 15:02:24 red.

Kaliszanin Michał Asperski wygrał 19. Everest Marathon na najdłuższym dystansie Extrem Ultra 60 km w kategorii „obcokrajowiec”.

Michał Asperski
Michał Asperski

29 maja odbył się 19 już Everest Maraton! W tym roku maraton organizowany był pod hasłem „Mount Everest 8848.86m Marathon 2022”. Trzęsienie ziemi, którego doświadczył w Nepal w 2015 roku, spowodowało podniesienie się Mount Everestu o prawie metr, a wspomniane hasło jest jego celebracją.

Everest Marathon to międzynarodowa impreza sportów na dużych wysokościach, która odbywa się 29 maja każdego roku z Mt.Everest Base Camp przecinając wysokie szlaki Sherpa w dolinie Khumbu. Wydarzenie to upamiętnia historyczne udane wejście na Mount Everest przez Late Tenzing Norgay Sherpa i Sir Edmunda Hillary'ego 29 maja 1953 roku.

Edycja 2022 była 19. edycją tego wspaniałego wydarzenia. Biegacze z każdego miejsca mogli wziąć udział w wybranych kategoriach: 60 km Extreme Ultra, 42 km Full Marathon i 21 km Half Marathon.  

W tym wydarzeniu biorą udział biegacze ze wszystkich środowisk – od wybitnych profesjonalistów po nowych biegaczy. Tenzing Hillary Everest Marathon to nie tylko impreza biegowa – to naprawdę jedyne w swoim rodzaju doświadczenie.

Całość trasy przebiegała na średniej wysokości nieco ponad 4000m n.p.m. Czas Michała Asperskiego to 11h13”54’.

- To był mój dzień, wszystko poszło zgodnie z założonym planem, dzięki temu udało mi się wygrać Everest Marathon na najdłuższym dystansie Extrem Ultra 60 km w kategorii „obcokrajowiec” (Nepalczycy na wszyskich dystansach mają własna kategorię gdyż na tych wysokościach są bezkonkurencyjni) - mówi Michał Asperski. - Chciałem podziękować swojej rodzinie za wyrozumiałość i cierpliwość w znoszeniu wszystkich moich wariactw - dodaje.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować