Kaliszanie w akcji "Fotografujemy Fabrykę Calisia". ZDJĘCIA

2015-01-17 13:57:00 sk

Około 100 osób stawiło się w samo południe, by robić zdjęcia starej kaliskiej fabryce. Fotografie zostaną jeszcze dziś zamieszczone na profilach fejsbukowych. Akcja jest dowodem na to, że losy zabytkowego budynku nie są kaliszanom obojętne.

fot. sk
fot. sk

Na internetowy apel zamieszczony na profilu kaliskiego historyka Macieja Błachowicza , zorganizowania spontanicznej akcji fotografowania niszczejącego dziś budynku starej Calisii odpowiedziało mnóstwo ludzi.
O godzinie 12.00 przed fabryką zebrało się około 100 osób w szerokim przedziale wiekowym, solidaryzujących się z ideą ratowania budynku, którzy robili zdjęcia aparatami fotograficznymi lub telefonami komórkowymi.

Stawił się także główny organizator – Maciej Błachowicz, który przez megafon informował zebranych o celach akcji, a także zachęcał do podawania propozycji na zagospodarowanie zabytkowego budynku.
Najczęściej proponowano przeznaczenie niegdysiejszej fabryki pianin na szeroko rozumiane przedsięwzięcia kulturalne takie jak: nowoczesna biblioteka, sale widowiskowo-koncertowe, szkoła muzyczna, muzeum.
- Cieszę się, że padają tak różne propozycje, ja byłbym szczęśliwy nawet wówczas, gdyby Miasto przeznaczyło ten budynek choćby na mieszkania, byle tylko ratować ten historyczny zabytek, który teraz bez właściciela i żadnego dozoru niszczeje i ulega nieodwracalnej dewastacji.

W akcję włączyli się również prezydenci naszego miasta: Grzegorz Sapiński i Karolina Pawliczak.
- Chcemy najpierw doprowadzić do tego, aby stan prawny budynku został uregulowany, a potem w pierwszym możliwym terminie dołożymy wszelkich starań, by powstało tutaj miejsce, w którym będą się mogli spotykać kaliszanie w różnym wieku oraz wszyscy goście, którzy pojawią sie w naszym mieście.- powiedział prezydent Sapiński.

- Naszym zadaniem jako kaliszan jest teraz władzę przypilnować, bo obietnica została dana i będziemy o tym wciąż przypominać i rozliczać z danego słowa po następnych wyborach – dodał Maciej Błachowicz.

Dzisiejsza akcja pokazała, że kaliszanie nie są obojętni na to, jak postępuje się z zabytkowymi obiektami, w których często w młodości pracowali, które są wciąż piękne architektonicznie i mogą nadal służyć miastu oraz dalej tworzyc jego historyczny status.

O godzinie 16.00 szukajcie zdjęć fabryki Calisia w internecie.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować