Kaliszanie w akcji "Fotografujemy Fabrykę Calisia". ZDJĘCIA

2015-01-17 13:57:00 sk

Około 100 osób stawiło się w samo południe, by robić zdjęcia starej kaliskiej fabryce. Fotografie zostaną jeszcze dziś zamieszczone na profilach fejsbukowych. Akcja jest dowodem na to, że losy zabytkowego budynku nie są kaliszanom obojętne.

fot. sk
fot. sk

Na internetowy apel zamieszczony na profilu kaliskiego historyka Macieja Błachowicza , zorganizowania spontanicznej akcji fotografowania niszczejącego dziś budynku starej Calisii odpowiedziało mnóstwo ludzi.
O godzinie 12.00 przed fabryką zebrało się około 100 osób w szerokim przedziale wiekowym, solidaryzujących się z ideą ratowania budynku, którzy robili zdjęcia aparatami fotograficznymi lub telefonami komórkowymi.

Stawił się także główny organizator – Maciej Błachowicz, który przez megafon informował zebranych o celach akcji, a także zachęcał do podawania propozycji na zagospodarowanie zabytkowego budynku.
Najczęściej proponowano przeznaczenie niegdysiejszej fabryki pianin na szeroko rozumiane przedsięwzięcia kulturalne takie jak: nowoczesna biblioteka, sale widowiskowo-koncertowe, szkoła muzyczna, muzeum.
- Cieszę się, że padają tak różne propozycje, ja byłbym szczęśliwy nawet wówczas, gdyby Miasto przeznaczyło ten budynek choćby na mieszkania, byle tylko ratować ten historyczny zabytek, który teraz bez właściciela i żadnego dozoru niszczeje i ulega nieodwracalnej dewastacji.

W akcję włączyli się również prezydenci naszego miasta: Grzegorz Sapiński i Karolina Pawliczak.
- Chcemy najpierw doprowadzić do tego, aby stan prawny budynku został uregulowany, a potem w pierwszym możliwym terminie dołożymy wszelkich starań, by powstało tutaj miejsce, w którym będą się mogli spotykać kaliszanie w różnym wieku oraz wszyscy goście, którzy pojawią sie w naszym mieście.- powiedział prezydent Sapiński.

- Naszym zadaniem jako kaliszan jest teraz władzę przypilnować, bo obietnica została dana i będziemy o tym wciąż przypominać i rozliczać z danego słowa po następnych wyborach – dodał Maciej Błachowicz.

Dzisiejsza akcja pokazała, że kaliszanie nie są obojętni na to, jak postępuje się z zabytkowymi obiektami, w których często w młodości pracowali, które są wciąż piękne architektonicznie i mogą nadal służyć miastu oraz dalej tworzyc jego historyczny status.

O godzinie 16.00 szukajcie zdjęć fabryki Calisia w internecie.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować