Kaliszanie powitali pielgrzymów! [zdjęcia, wideo]

2023-08-19 18:30:00 redakcja@calisia.pl

Kilkuset pielgrzymów zgodnie z tradycją wróciło 19 sierpnia z 386. Kaliskiej i 32. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Mimo upału i wielu kilometrów w nogach, wkroczyli do Kalisza z radością i pieśnią na ustach. Na ulicach zrobiło się na prawdę głośno, a pątników witali kwiatami kaliszanie. 

386 Kaliska Pielgrzymka na Jasną Górę / fot. Calisia.pl
386 Kaliska Pielgrzymka na Jasną Górę / fot. Calisia.pl

W sobotę 19 sierpnia, w Kaliszu, przy Kościele św. Gotarda powitał pątników bp Damian Bryl oraz rodziny i znajomi z kwiatami.  Pielgrzymi byli bardzo zmęczeni - cała powrotna droga z Częstochowy do Kalisza odbywała się w upałach. Tylko jeden dzień był lekko pochmurny - mówi nam pielgrzymująca z 2 letnią Elizą - matka. 

Pielgrzymi przeszli ulicą Częstochowska, Aleją Wolności by dotrzeć  do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, gdzie powitał ich święconą wodą ksiądz Prałat Jacek Plota. Po takim powitaniu wszyscy weszli do Bazyliki by uczestniczyć w Mszy Świętej pod przewodnictwem biskupa kaliskiego. 

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pątnicy w drogę powrotną wyruszyli 16 sierpnia po Mszy św. sprawowanej o godz. 6.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nie wszyscy, którzy szli do Częstochowy, wracali pieszo do Kalisza. W sumie jest to około 300 km.

Pielgrzymkę tworzyło 25 grup, w tym 14 promienistych, 7 kaliskich, 3 rowerowe i biegowa.

Grupy promieniste pochodziły z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Krotoszyna, Pleszewa, Kępna i Bralina, Koźmina, Sycowa, Odolanowa, Chełmc, Giżyc, Opatówka, Liskowa, Wojkowa, Złoczewa i Brzeźnia. Jak co roku pielgrzymom towarzyszyła grupa złota, którą organizuje Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.  Kierownikami pielgrzymki byli: ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, a ojcem duchownym – ks. Rafał Siwek. 

W sumie na Jasną Górę dotarło 13 sierpnia 2179 pielgrzymów 386. Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki i 32. Diecezji Kaliskiej . Do pątników dołączyły trzy grupy rowerowe i grupa biegowa ministrantów. Jako pierwsza na Jasną Górę weszła grupa zielona z Ostrowa Wielkopolskiego. Kaliskich pątników witał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Człowiek drogą Kościoła”. Pisaliśmy o tym: https://calisia.pl/kaliska-pielgrzymka-dotarla-na-jasna-gore-zdjecia-wideo,63532


Piesza Pielgrzymka Kaliska uchodzi za najstarsza w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 386 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę. Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy.

Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować