Kaliszanie na archeologicznym festynie „Polska Piastów”

2012-09-23 20:08:37 Łukasz

Kaliscy turyści skupieni w Kole PTTK przy ROD im. Marii Konopnickiej oraz sympatycy turystyki uczestniczyli w archeologicznym festynie „Polska Piastów”, który odbywał się w Biskupinie.

Łukasz Wolski
Łukasz Wolski
Od 15 do 23 września w Biskupinie odbywał się XVIII Festyn Archeologiczny „Polska Piastów”, w czasie którego turyści zaproszeni byli do uczestnictwa w konkursach, koncertach, pokazach oraz warsztatach nawiązujących do historycznych wydarzeń.
Wśród stałych pokazów chętni mogli uczestniczyć w nauce pisania głagolicą, wykonywaniu narzędzi i ozdób z kości, rogu i poroża, toczeniu na kole, ręcznym lepieniu i zdobieniu naczyń glinianych, konserwacji zabytków archeologicznych, wykonywaniu prehistorycznej broni łowieckiej, przędzeniu i tkaniu, farbowaniu tkanin barwnikami naturalnymi, biciu monet, strzelaniu z łuku, pokazach starożytnych techniki krzesania ognia, warsztatach kowalskich, warsztatach garncarskich, produkcji dziegciu i smoły drzewnej, mielenia ziarna w żarnach i wypieku podpłomyków, rzeźby w drewnie, czy wykonywaniu przedmiotów z kory brzozowej.
Na sobotnią imprezę organizatorzy przygotowali kilka scen nawiązujących do wydarzeń ówczesnej społeczności:
- koronacja Bolesława Chrobrego,
- obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym,
- przygotowania do wyprawy wojennej,
- powrót drużyny z wyprawy wojenne i danina z łupów,
- pokaz orki pradziejowej,
- pokaz pogrzebu.
Biskupin znany jest nie tylko Polakom – także poza naszym krajem kojarzony jest z polską archeologią. Pozostałości grodu kultury łużyckiej z VIII wieku p.n.e., odsłaniane od 1934 roku na podmokłym półwyspie Jeziora Biskupińskiego, były wydarzeniem na skalę europejską. Obecnie Biskupin poza archeologicznym rezerwatem, jest również kompleksem rekonstrukcji i zaplecza, które służy edukacji nt. kulturowego dziedzictwa Europy.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować