Kaliszanie na archeologicznym festynie „Polska Piastów”

2012-09-23 20:08:37 Łukasz

Kaliscy turyści skupieni w Kole PTTK przy ROD im. Marii Konopnickiej oraz sympatycy turystyki uczestniczyli w archeologicznym festynie „Polska Piastów”, który odbywał się w Biskupinie.

Łukasz Wolski
Łukasz Wolski
Od 15 do 23 września w Biskupinie odbywał się XVIII Festyn Archeologiczny „Polska Piastów”, w czasie którego turyści zaproszeni byli do uczestnictwa w konkursach, koncertach, pokazach oraz warsztatach nawiązujących do historycznych wydarzeń.
Wśród stałych pokazów chętni mogli uczestniczyć w nauce pisania głagolicą, wykonywaniu narzędzi i ozdób z kości, rogu i poroża, toczeniu na kole, ręcznym lepieniu i zdobieniu naczyń glinianych, konserwacji zabytków archeologicznych, wykonywaniu prehistorycznej broni łowieckiej, przędzeniu i tkaniu, farbowaniu tkanin barwnikami naturalnymi, biciu monet, strzelaniu z łuku, pokazach starożytnych techniki krzesania ognia, warsztatach kowalskich, warsztatach garncarskich, produkcji dziegciu i smoły drzewnej, mielenia ziarna w żarnach i wypieku podpłomyków, rzeźby w drewnie, czy wykonywaniu przedmiotów z kory brzozowej.
Na sobotnią imprezę organizatorzy przygotowali kilka scen nawiązujących do wydarzeń ówczesnej społeczności:
- koronacja Bolesława Chrobrego,
- obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym,
- przygotowania do wyprawy wojennej,
- powrót drużyny z wyprawy wojenne i danina z łupów,
- pokaz orki pradziejowej,
- pokaz pogrzebu.
Biskupin znany jest nie tylko Polakom – także poza naszym krajem kojarzony jest z polską archeologią. Pozostałości grodu kultury łużyckiej z VIII wieku p.n.e., odsłaniane od 1934 roku na podmokłym półwyspie Jeziora Biskupińskiego, były wydarzeniem na skalę europejską. Obecnie Biskupin poza archeologicznym rezerwatem, jest również kompleksem rekonstrukcji i zaplecza, które służy edukacji nt. kulturowego dziedzictwa Europy.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować