Kultura

„Kalisz od podwórka” w Filii nr 5 MBP

2021-06-10 13:00:00 red za MBP im. Adama Asnyka w Kaliszu

W swych gościnnych wnętrzach Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Złotej pokazuje fotograficzne prace uczniów Technikum im. św. Józefa. To owoc działań edukacyjnych, w efekcie których możemy poznać miejsca w Kaliszu dostępne oczom tylko mieszkańców poszczególnych posesji. To nie miasto z widokówek, ale równie urokliwe i niejednokrotnie tajemnicze. Wystawa „Kalisz od podwórka” wpisana została w program obchodów Święta Miasta. Jej otwarcie zaplanowano na 14 czerwca, na godzinę 14.00.

"Kalisz od podwórka"
"Kalisz od podwórka"

- W naszej szkole uczymy nie tylko perfekcyjnej znajomości sprzętu fotograficznego, ale przede wszystkim wrażliwości fotograficznej, umiejętnego konstruowania kadru, aby każdy temat i nawet ten na pozór nieciekawy, pokazać w jak najlepszym świetle – mówi Piotr Jankowski, nauczyciel Technikum im. św. Józefa. Dzięki świadomemu komponowaniu obrazu, uczniowie wykonują coraz lepsze zdjęcia. Odpowiednia gra głębią ostrości, światłem, cieniem, regułą trójpodziału pozwala dotrzeć do odbiorcy w sposób ułatwiający mu spostrzeganie piękna. „Wykorzystanie w praktyce takich pojęć jak: statyka, dynamika, perspektywa, rytm w obrazie daje nieskończenie wiele możliwości uzyskania zaskakujących efektów artystycznych” – podkreśla Jankowski.

Jesteśmy przyzwyczajeni do pięknych ujęć Kalisza. Znamy dobrze fasady ratusza, teatru czy budowli sakralnych. Jednak dzięki spojrzeniu z innej strony możemy zobaczyć Kalisz, jakiego dotąd nie znaliśmy. Schowane podwórka, schody w kamienicach, bramy wjazdowe czy drzwi, gdyby tylko mogły, opowiedziałyby nam wzruszające historie Kalisza i jego mieszkańców. - W tym szkolnym zadaniu nie chodziło o pokazanie szarych przestrzeni, tylko o dostrzeżenie w nich artystycznych aspektów w fotografowanym kadrze z uwzględnieniem złotych proporcji oraz zasad kompozycji - dodaje nauczyciel.

Wystawa, którą stworzyli uczniowie Technikum, oferuje nam nieco mniej spopularyzowane spojrzenie na Kalisz. W wielu publikacjach, które ukazały się na przestrzeni dziesiątek lat, skupiano się na portretowaniu architektury oraz przyrody, z naciskiem na uwypuklenie piękna otaczającego nas świata. - Tradycję w uwiecznianiu, można by rzec, ikonicznych miejsc naszego grodu, mamy długą. Przed tym młodymi adeptami fotografii nasze miasto uwieczniało wielu znakomitych fotografów oraz zdolnych fotoamatorów. Zapewne każdy z nas posiada w swoich zbiorach fotografie z dawnych lat, wykonane przez członków rodziny – mówi Anna Katarzyna Raczko, kierownik Filii nr 5.

Wystawa w Filii nr 5 MBP w Kaliszu przy ul. Złotej 26-28 prezentowana będzie od 14 czerwca do 30 września 2021 roku w godzinach otwarcia placówki.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ