Kultura

Kaliskie Seminarium Dziejów Miast - nowa inicjatywa w Akademii Kaliskiej i KTPN

2023-05-25 10:00:00 KTPN

23 maja 2023 roku w Akademii Kaliskiej gościli historycy architektury i budowy miast z różnych ośrodków akademickich w Polsce.

Fot. Ewa Obała
Fot. Ewa Obała

Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych reprezentowany przez doktora Makarego Górzyńskiego zorganizował specjalistyczne seminarium naukowe na temat planowania przestrzennego w Europie Środkowo-Wschodniej na przełomie XIX-XX wieku w aspektach politycznych i społecznych. Podczas obrad zastanawiano się też nad przełożeniem i odniesieniem ówczesnych doświadczeń w zarządzaniu miastami na nasze obecne problemy miejskie. W spotkaniu, będącym kontynuacją tradycji seminarium prof. Agnieszki Zabłockiej-Kos z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego i Pracowni Badań nad Architekturą i Urbanistyką Nowoczesną wzięli udział naukowcy m.in. z Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Politechniki Łódzkiej, Polskiej Akademii Nauk i oczywiście Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM czy Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Współorganizatorem wydarzenia - będącego pierwszą edycją cyklu - była Pracownia "Burano" z Wrocławia i Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, w którego lokalu przy Placu św. Józefa 2-4 odbyło się seminarium. Jego organizacja jest częścią budowy kaliskiej humanistyki uniwersyteckiej. W ramach spotkania, dofinansowanego przez Akademię Kaliską, odbył się także spacer historyczny po kaliskim parku - jednym z najstarszych ogrodów publicznych w Polsce.

Tekst: Makary Górzyński - historyk architektury i miast, adiunkt w Instytucie Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Członek Zarządu Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować