KALISKIE MEDALIONY

2011-04-09 21:31:44 Łukasz Wolski

Przechodząc koło Ratusza, warto nieco podnieść głowę przy Głównym Rynku nr 1, aby odkryć umieszczone w drugiej połowie lat 70-tych XX wieku medaliony kaliskie.

Ł. Wolski
Ł. Wolski
Na mieszczańskiej kamienicy z podcieniami przy Głównym Rynku 1 w 1978 roku wraz z napisem „Sławią nasz gród”, umieszczono medaliony czworga niezwykle ważnych postaci dla Kalisza. Autorem medalionów jest Wiesław Andrzej Ozimina.
Pierwszy uhonorowany to Adam Asnyk (1838-1897) – poeta, dramatopisarz, a w powstaniu styczniowym członek Rządu Narodowego. Z urodzenia był kaliszaninem, a mając 18 lat opuścił Kalisz wyjeżdżając na studia do Warszawy oraz Wrocławia. Jego twórczość podziwiać możemy m.in. w zbiorach „Poezje” czy w cyklu sonetów „Nad głębiami”. Zmarł w Krakowie i pochowany jest na Skałce.
Maria Konopnicka (1842-1910) uwidoczniona jest na drugim medalionie. I choć urodziła się w Suwałkach, a w Kaliszu spędziła 12 lat swojego życia, to w pamięci społeczeństwa zapadła jako kaliszanka. Była poetką, publicystką, tłumaczką, krytykiem literackim oraz działaczką na rzecz kobiet. Najbardziej znana jest jako autorka „Roty”, ale w jej spuściźnie literackiej ważne miejsce zajmują także „Nasza szkapa” „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, czy „Na jagody”. Zmarła we Lwowie. Na jej cześć Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała imieniem pisarki jeden z kraterów na Wenus.
Trzecim uwidocznionym na kaliskim medalionie jest polski podróżny, badacz Afryki oraz odkrywca Kamerunu – Stefan Szloc-Rogoziński (1861-1896). Urodził się w Kaliszu przy pl. Jana Kilińskiego 14 kwietnia 1861 roku (a zatem w czwartek przypada 150. rocznica jego urodzin!). Ze swoich podróży napisał „Żeglugę wzdłuż brzegów Zachodniej Afryki” oraz „Pod równikiem”. Od 1885 roku przyjęty do Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. W latach 1892 – 1893 odbył podróż po Egipcie. Zginął tragicznie w wieku 35 lat pod kołami paryskiego omnibusa.
Maria Dąbrowska (1889-1965) jest czwartą osobą, która przedstawiona została na jednym z kaliskich medalionów. Urodzona w podkaliskim Russowie polska powieściopisarka i eseistka, znana jest przede wszystkim z dzieła „Noce i dnie”. Pierwowzorem Kalińca z powieści Dąbrowskiej był właśnie Kalisz. Maria Dąbrowska zmarła w 1965 roku w Warszawie, a pamiątki po „Nocach i dniach”, które wpisały się w „kaliski świat” to m.in. osiedle Kaliniec oraz ul. Serbinowska oraz ul. Barbary i Bogumiła.
Medaliony na kamienicy z podcieniami to tylko niewielki fragment historii Kalisza, który w minionym roku świętował 1850-lecie wystawienia przez Ptolemeusza pisanej metryki. Rozpoczynając turystyczny sezon 2011 roku warto, abyśmy jako kaliszanie mieli świadomość turystycznego potencjału kryjącego się wokół nas.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować